Trwa ładowanie...
d1gd3zp
01-09-2015 08:15

Badanie: polskie firmy obawiają się outsourcingu

W Polsce jedynie 8 proc. spośród średnich i dużych przedsiębiorstw zleca obsługę rachunkowości firmom zewnętrznym - wynika z badania firmy doradczej Grant Thornton, przeprowadzonego wśród 2571 firm z 35 państw. Mniejszy odsetek odnotowano jedynie w Malezji.

d1gd3zp
d1gd3zp

Z raportu "International Business Report" dotyczącego rynku outsourcingu rachunkowości, płac i kadr w Polsce i na świecie, przeprowadzonego w sierpniu br. przez firmę Grant Thornton International wynika, że choć przez ostatnie lata rynek ten w Polsce wyraźnie się rozwinął, to na tle innych krajów nadal jest relatywnie niewielki.

Wśród przeanalizowanych 2571 średnich i dużych firm z 35 gospodarek świata, w Polsce jedynie 8 proc. firm tej wielkości korzystało z outsourcingu księgowego. Dla porównania, średnio w badaniu odsetek ten wyniósł 20 proc.

Z badania wynika, że rekordzistą pod tym względem jest Brazylia, gdzie procesy księgowe zleca na zewnątrz aż 64 proc. średnich i dużych firm. "Należy zwrócić uwagę, że wysokie odsetki firm korzystających z outsourcingu w Brazylii i innych krajach Ameryki Południowej to efekt lokalnej specyfiki tych państw. Otoczenie prawno-gospodarcze, a w szczególności kwestie podatkowe, są tam na tyle skomplikowane, a ewentualne kary za błędy tak duże, że firmy znacznie częściej przenoszą tam księgowość oraz ryzyko z nim związane na zewnętrzne podmioty" - wyjaśniają autorzy badania.

Polska znalazła się też na szarym końcu zestawienia w przypadku uwzględnienia jedynie państwa Unii Europejskiej. Tu najwyższy odsetek odnotowano w Finlandii, gdzie aż 52 proc. firm deklarowało, że korzysta z outsourcingu księgowości. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania - 36 proc., a za nią Włochy oraz Łotwa - po 26 proc. firm. "To pokazuje, że silny rynek outsourcingu, to nie tylko regionalna specyfika egzotycznych krajów, ale też poukładanych, dojrzałych gospodarek europejskich" - czytamy w raporcie.

d1gd3zp

Jeśli natomiast chodzi o outsourcingu kadr i płac, to w Polsce 6 proc. średnich i dużych firm wskazało, że kiedykolwiek wydzielało ten obszar działalności na zewnątrz. Identyczny odsetek odnotowano wśród firm z Tajlandii, a na końcu zestawienia ponownie znalazły się firmy malezyjskie - 2 proc. wskazań. Tymczasem na świecie z tego rozwiązania korzysta średnio 25 proc. średnich i dużych firm, a liderem ponownie okazała się Brazylia - 55 proc. przedsiębiorstw. Z kolei wśród przeanalizowanych krajów UE liderem były Włochy (52 proc.). W czołówce znalazły się też firmy z Wielkiej Brytanii (44 proc. wskazań) oraz Hiszpanii (42 proc.).

Partner zarządzający w Grant Thornton Edward Nieboj ocenił, że niski odsetek firm korzystających w Polsce z outsourcingu, to skutek obaw m.in., że delegując zadania na zewnątrz przedsiębiorcy stracą kontrolę nad częścią firmy, np. nad pracownikami, bazami danych lub też dojdzie do wycieku "wrażliwych" danych.

"Przedsiębiorcy często uważają też, że zewnętrzna firma nie wykona pewnych zadań tak dobrze, jak wewnętrzne służby. Ponadto przedsiębiorcy żyją w przekonaniu, że jeśli zrobią coś sami, to zrobią to taniej" - wskazał.

"Tymczasem wszystkie te obawy są, moim zdaniem, zupełnie nieuzasadnione. Dobrze przemyślany outsourcing ułatwia zarządzanie firmą, obniża jej koszty i podnosi efektywność. Przykłady krajów takich jak Finlandia, Włochy czy Wielka Brytania, gdzie outsourcing jest bardzo popularny, to potwierdzają" - podkreślił Nieboj.

d1gd3zp

Ekspert Grant Thornton wyraził też przekonanie, że polskie firmy coraz częściej będą jednak przekonywać się do narzędzia, jakim jest outsourcing, w tym outsourcing księgowy, kadrowy i płacowy. "Oznacza, że rynek tych usług będzie w Polsce rósł" - stwierdził.

Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu badawczego "International Business Report", prowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Grant Thornton International. Zostało ono przeprowadzone wśród 10 tys. właścicieli i menedżerów średnich i dużych firm z 35 krajów świata, w tym Polski.

d1gd3zp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gd3zp