BAML: Fed i Syria wpłyną na cenę złota
Decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej ws. ograniczenia superluźnej polityki pieniężnej QE (Quantitative Easing) i rozwój sytuacji wokół Syrii w krótkim czasie będą miały wpływ na cenę złota - sądzi Bank of America Merrill Lynch (BAML).
10.09.2013 | aktual.: 10.09.2013 14:43
Szef Fed Ben Bernanke ogłosił, że Rezerwa będzie się stopniowo wycofywała z polityki zwiększania podaży pieniądza i że pierwszym krokiem będzie zmniejszenie zakresu skupowanych aktywów, zaś dalszym zwyżka oprocentowania stóp w przypadku poprawy na rynku pracy.
"Ograniczenie skali QE o 10-15 mld USD miesięcznie (z 85 mld USD obecnie - PAP) zostało już zdyskontowane przez rynki. Jeśli jednak Fed (na posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku 17-18 bm. - PAP) zajmie bardziej gołębie stanowisko ograniczając QE w mniejszym zakresie, bądź opóźniając decyzję, to wówczas w krótkim czasie cena złota wzrośnie" - napisał BAML w komentarzu z wtorku (Global Metals Weekly).
Bank sądzi też, że złoto może zwyżkować w razie eskalacji napięcia ws. Syrii, ponieważ tradycyjnie jego cena rosła w reakcji na konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie. Geopolityczne ryzyko przekładało się bowiem na droższą ropę.
"Sądzimy, że i tym razem będzie tak samo. Cena złota zwyżkuje z chwilą wybuchu konfliktu, choć zwyżka może wyhamować, jeśli konflikt nie przybierze większych rozmiarów" - napisali analitycy.
Jeśli żadne z tych dwóch wydarzeń nie zmaterializuje się, to obserwowana od pewnego czasu poprawa perspektywy dla państw wysoko uprzemysłowionych idąca w parze z perspektywą zacieśnienia polityki pieniężnej w najbliższych kwartałach sugeruje, iż bardziej rentownym metalem od złota będzie platyna.
BAML przewiduje średnią cenę uncji złota w trzecim kw. br. na 1400 USD, w I kw. 2014 r. na 1500 USD, zaś w 2015 r. średnio na 1650 USD. W przypadku platyny prognozy cen w tym samym okresie wynoszą odpowiednio 1500 USD, 1850 USD oraz 1900 USD.
BAML zwraca uwagę, że ważnym źródłem popytu na platynę jest europejski przemysł motoryzacyjny, zaś dobrą oznaką dla popytu jest poprawa giełdowych notowań spółek motoryzacyjnych.