Trwa ładowanie...
d1vo0k1
04-03-2015 09:00

Baniak: ARP porozumiała się z ukraińskim GSG ws. Stoczni Gdańsk

Toruń, 04.03.2015 (ISBnews) - Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) porozumiała się z Gdańsk Shipyard Group w sprawie aktywów Stoczni Gdańsk, poinformował agencję ISBnews wiceminister skarbu Rafał Baniak.

d1vo0k1
d1vo0k1

"ARP skutecznie porozumiała się z inwestorem ukraińskim co do aktywów Stoczni Gdańsk. Znaleźliśmy rozwiązanie, które ma charakter czysto biznesowy, a jednoczenie umożliwia uratowanie Stoczni i miejsc pracy. Dzięki niemu utrzymane zostanie zatrudnienie 600 osób i stworzone zostaną miejsca pracy dla 600 kolejnych, w spółce GSG Towers" - powiedział Baniak w rozmowie z ISBnews podczas Welconomy Forum in Toruń.

Wiceminister nie chciał podać szczegółów umowy między ARP a kontrolowaną przez Siergieja Tarutę Gdańsk Shipyard Group, zasłaniając się tajemnicą negocjacji.

"Intencją porozumienia jest to, aby ochronić miejsca pracy w stoczni oraz budować nowe w jej otoczeniu. Realizujemy szeroki biznesowy projekt, który pozwoli utrzymać produkcję w Stoczni Gdańsk, rozszerzyć zakres produkcji GSG Towers oraz zrewitalizować tereny stocznowe" - zdradził Baniak.

W listopadzie 2013 r. Taruta poinformował na konferencji prasowej, że ARP realizuje scenariusz bankructwa Stoczni Gdańsk, by zamknąć konkurenta stoczni Crist, gdzie Agencja jest także zaangażowana finansowo. Według niego, ARP unikała rozmów na temat rozwiązania kłopotów stoczni, a jej natychmiastowe potrzeby finansowe sięgały wówczas 180 mln zł.

d1vo0k1

"Z perspektywy mniejszościowego akcjonariusza jakim jest Skarb Państwa, zwracaliśmy szczególną uwagę na to, by realizacja planów wobec Stoczni była zgodna z normami prawnymi, zwłaszcza z perspektywy Komisji Europejskiej oraz żeby interesy ARP były dobrze zabezpieczone" - powiedział Baniak.

Taruta podkreślał także, że jego zaangażowanie w Stocznię Gdańską było wynikiem prośby, z jaką za pośrednictwem prezydenta Ukrainy zwrócił się polski rząd. Wcześniej był już bowiem zaangażowany w Hutę Częstochowa.

Na początku grudnia 2013 r. Zarząd Stoczni Gdańsk złożył w ARP zaktualizowany biznes plan Stoczni Gdańsk na lata 2013-2023, który nie został przez nią zaakceptowany. ARP uznała, że jego przyjęcie mogłoby skutkować decyzją Komisji Europejskiej o konieczności zwrotu przez stocznię całości otrzymanej wcześniej pomocy publicznej, czyli 555 mln zł.

Stocznia Gdańsk S.A. należy do dwóch akcjonariuszy: spółki Gdańsk Shipyard Group (75%) oraz należącej do Skarbu Państwa ARP (25%). Gdańsk Shipyard Group jest spółką kontrolowaną przez ukraińskich akcjonariuszy: Siergieja Tarutę, Witalija Hajduka i Olega Mkrcztana. Są oni znanymi ukraińskimi przedsiębiorcami, współtwórcami i współudziałowcami grupy metalurgicznej ISD (Indiustrialnyj Sojuz Donbasa).

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

d1vo0k1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vo0k1