Trwa ładowanie...
dsvs54c
dsvs54c
nacjonalizacja

Bank Hypo Real Estate przejdzie w ręce państwa

Walne zgromadzenie udziałowców monachijskiego banku Hypo Real Estate podjęło we wtorek wieczorem decyzję o podwyższeniu kapitału spółki, co otwiera drogę do przejęcia jej przez państwo.
Share
dsvs54c

Będzie to pierwsza nacjonalizacja banku w Niemczech od czasów II wojny światowej.

Po burzliwej dyskusji oraz protestach drobnych udziałowców Hypo wniosek o podwyższenie kapitału poparło 73,95 proc. akcjonariuszy.

Ponieważ wszystkie nowe akcje obejmie państwo, jego udział w Hypo Real Estate wzrośnie z obecnych 47 proc. do 90 proc. Ponadto, rząd dokona przymusowego wykupu akcji od pozostałych udziałowców.

dsvs54c

Tym samym nie będzie konieczne wywłaszczenie akcjonariuszy na mocy przyjętej wiosną ustawy o tzw. przejęciu ratunkowym banku, który popadł w tarapaty w związku z kryzysem finansowym.

Monachijski bank uniknął bankructwa tylko dzięki pomocy kapitałowej i poręczeniom na kwotę 102 mld euro, z których 87 mld pochodziło z kasy państwowej. W nadchodzących miesiącach Hypo Real Estate potrzebować będzie kolejnych środków.

Szef państwowego Funduszu Stabilizacji Rynku Finansowego (SoFFin) Hannes Rehm zapowiedział, że Hypo zostanie ponownie sprywatyzowany możliwie najszybciej. Jednak proces sanacji spółki potrwa około trzech lat.

Anna Widzyk

dsvs54c

Podziel się opinią

Share
dsvs54c
dsvs54c