Trwa ładowanie...
d3on0nc

Bank Millennium rozważa niewypłacanie dywidendy za 2015 rok

Warszawa, 23.10.2015 (ISBnews) - Bank Millennium rozważa zatrzymanie zysku netto za 2015 rok i niewypłacanie dywidendy, poinformował prezes Joao Bras Jorge. Zarząd ocenia, że nowe wymogi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dotyczące utworzenia dodatkowych buforów kapitałowych nie będą skutkować potrzebą emisji akcji.

Share
d3on0nc

"Zbyt wcześnie powiedzieć, że nie wypłacimy dywidendy za rok 2015, ale rynek oczekuje, że nie będzie żadnej wypłaty za rok 2015. Jest jednak zbyt wcześnie, by publikować tę informację" - powiedział Jorge podczas konferencji.
"W 2014 roku były dwa rodzaje decyzji - odroczenie wypłaty, a druga niewypłacenie. Zdecydowaliśmy się nie wypłacić. Rozważamy jeden rok bez wypłaty. Nie widzimy żadnego powodu, aby nie utrzymać polityki po tym okresie" - dodał.

Zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Wojciech Kwaśniak poinformował w tym tygodniu, że Komisja przygotowuje dla banków zaangażowanych w kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich indywidualne wymogi dotyczące dodatkowych buforów kapitałowych.

Wcześniej Kwaśniak informował, że nałożenie dodatkowych buforów na niektóre banki spowoduje, że część z nich nie będzie mogła wypłacić dywidendy z zysku za 2015 rok. Dodatkowe bufory będzie musiało utworzyć 10-15 banków.

d3on0nc

Polityka dywidendowa Banku Millennium zakłada wypłatę dywidendy na poziomie od 30% do 50% rocznego zysku netto.

Z zysku za 2014 rok bank nie wypłacił dywidendy i przeznaczył 619,5 mln zł na kapitał rezerwowy.

Całkowity współczynnik kapitałowy (TCR) wyniósł 16,0%, a wskaźnik kapitału podstawowego (CET 1) 15,5% na koniec września 2015. Przy obliczaniu tych współczynników uwzględniono 50% zysku netto za I poł. 2015 r. po uzyskaniu stosownej zgody KNF.
"Bank budował dodatkowe bufory kapitałowe, żeby mieć wyższe kapitały, bo takie jest zalecenie regulatora. My oczywiście spełnimy te wymogi. Z takim poziomem wskaźnika kapitałowego nie będziemy musieli wykonywać żadnych ruchów, poza ograniczeniem wypłaty dywidendy" - powiedział wiceprezes Fernando Bicho.

Prezes powiedział, że w związku z dodatkowymi wymogami kapitałowymi, bank nie planuje emisji akcji, ani zmiany strategii.

d3on0nc

"Nie sądzimy, że będziemy musieli aktualizować strategię, która opiera się na wzroście organicznym" - podkreślił prezes.

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) - jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii.

(ISBnews)

d3on0nc

Podziel się opinią

Share
d3on0nc
d3on0nc