Bank przegrał w sądzie. Prawie milion złotych kary za wzorce umów
Sąd Apelacyjny podtrzymał karę nałożoną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Bank BPH jeszcze w 2013 roku. UOKiK uznał wtedy, że bank stosował praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów w odniesieniu do zabezpieczenia spłaty kredytu konsumenckiego. Firma musi zapłacić 900 tys. zł kary.
O decyzji sądu UOKiK poinformował w środę na Twitterze. Jak tłumaczy urząd, Bank BPH umieścił we wzorcach umowy o kredyt konsumencki postanowienie o udzieleniu nieodwołalnych pełnomocnictw do pobierania pieniędzy z rachunków konsumentów, zabezpieczając w ten sposób spłatę przeterminowanego zadłużenia.
"Sąd zgodził się, że prezes UOKiK słusznie zakwestionował niewyodrębnienie oświadczenia o udzieleniu tych pełnomocnictw ze wzorca umowy o kredyt. W efekcie konsumenci nie mieli możliwości wyrażenia wyraźnej i świadomej zgody na ich udzielenie" - czytamy.
Ważny fragment umowy łatwy do przeoczenia
Karę na Bank BPH UOKiK nałożył w 2013 r. Postępowanie wykazało, że bank nie wyodrębnił ze wzorców umownych, określających warunki kredytu konsumenckiego, oświadczeń o udzieleniu im pełnomocnictw do pobierania pieniędzy z rachunków konsumentów. Oświadczenia te były nieodwołalne i miały wygasać dopiero po całkowitej spłacie zobowiązań. W ten sposób BPH zabezpieczał spłaty przeterminowanego zadłużenia.
Inflacja zostanie na dłużej. "Nie ma mowy, żebyśmy doszli do celu inflacyjnego"
Zdaniem Urzędu oświadczenie woli, które znajdowało się w wielostronicowym wzorcu umownym, można było łatwo przeoczyć. Dlatego praktyka banku narażała konsumentów na nieświadome wyrażenie zgody na pobieranie bez ich dyspozycji należących do nich pieniędzy. Zdaniem Urzędu bank powinien umożliwić konsumentowi udzielenie wyraźnej i świadomej zgody na dysponowanie swoimi pieniędzmi wyodrębniając oświadczenie w tej sprawie z treści wzorca umowy.
Prawie milion złotych kary
Za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów Prezes UOKiK nałożył karę pieniężną w wysokości 912 861 zł na Bank BPH.
W 2016 r. większość Banku BPH została przejęta przez Alior Bank. Natomiast przy BPH pozostał portfel kredytów hipotecznych i Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.