Bank RBS rekordzistą strat w 2008 roku w wys. 24,1 mld funtów

26.2.Londyn (PAP) - Bank RBS (Royal Bank of Scotland) będący w 70
proc. własnością brytyjskiego skarbu państwa ogłosił w czwartek o
największej w historii brytyjskich firm...

26.2.Londyn (PAP) - Bank RBS (Royal Bank of Scotland) będący w 70 proc. własnością brytyjskiego skarbu państwa ogłosił w czwartek o największej w historii brytyjskich firm rocznej stracie, która za 2008 r. sięgnęła 24,1 mld funtów.

Składa się na nią strata operacyjna sięgająca 7,9 mld funtów oraz księgowe odpisy od wartości aktywów z tytułu przejęcia części holenderskiego banku ABN Amro w 2007 r., w szczytowym okresie koniunktury na krótko przed jej załamaniem się. RBS już wcześniej ostrzegł, iż jego strata może sięgnąć do 28 mld funtów.

Bank potwierdził zarazem, że skorzysta z rządowej oferty tzw. APS (Asset Protection Scheme) ubezpieczenia swoich aktywów na sumę 325 mld funtów. Poprzednie doniesienia mówiły o 250 mld funtów, a jeszcze wcześniejsze o 150 mld funtów.

APS wsparty pieniędzmi podatnika ma na celu poprawę zestawień bilansowych poprzez usunięcie z nich nierentownych i wątpliwych aktywów, które je obciążają z tytułu chybionych inwestycji i nieściągalnych długów.

Za objęcie go systemem APS, bank zapłaci skarbowi państwa składkę w wys. 6,5 mld funtów, którą sfinansuje emisją nowych akcji. Straty na toksycznych aktywach do sumy 19,5 mld funtów bank będzie musiał pokryć sam, zaś resztę podatnik.

Rząd brytyjski powstrzymuje się od pełnej nacjonalizacji RBS i spodziewa się, że APS będzie modelem, który przyjmą również inne kraje. RBS był wcześniej rekapitalizowany przez skarb państwa na sumę 20 mld funtów. Skarb państwa przejął w zamian akcje preferencyjne, które następnie wymienił na zwykłe.

Ogłoszone przez bank plany restrukturyzacji zakładają podział firmy na dwie części. W jednej z nich zostaną skoncentrowane ryzykowne aktywa i operacje. Dział ten będzie publikował swoje finansowe zestawienia osobno. Podobne rozwiązanie wprowadził Citibank.

Zredukowane zostaną zagraniczne operacje banku do 18 państw z 54. RBS działa w Polsce, gdzie przejął operacje ABN Amro.

Związki zawodowe skrytykowały zarząd banku za to, że nie ogłosił o tym, w jaki sposób restrukturyzacja wpłynie na zatrudnienie. Wcześniejsze niepotwierdzone doniesienia sugerowały o tym, że pracę straci 20 tys. pracowników, ok. 10 proc. ogółu zatrudnionych.

Media poruszyła wiadomość, że były prezes RBS obwiniany za doprowadzenie banku do obecnej złej kondycji Fed Goodwin uzyskał roczną, dożywotnią emeryturę w wys. 650 tys. funtów mimo, że ma niespełna 50 lat. Jego osobisty fundusz emerytalny wynosi 16 mln funtów. (PAP)

asw/ dan/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdabanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)