Trwa ładowanie...

Banki będą musiały oddać bezprawnie pobrane pieniądze

Osoby, którym zbyt długo naliczano tak zwane ubezpieczenie pomostowe w kredytach hipotecznych, mogą żądać zwrotu pieniędzy - pisze "Rzeczpospolita". Aby je odzyskać, konieczne jest jednak złożenie specjalnego wniosku.

Banki będą musiały oddać bezprawnie pobrane pieniądzeŹródło: wp / Konrad Żelazowski
d3h0c31
d3h0c31

Ubezpieczenie pomostowe jest stosowane jako zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego do momentu wpisu hipoteki do księgi wieczystej. W wielu przypadkach banki pobierały opłaty dłużej, a niektóre wręcz pobierały je z góry, na przykład za trzy, a nawet za dziewięć miesięcy.

"Rzeczpospolita" pisze, że przeciętny kredytobiorca może odzyskać kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Natomiast w skali wszystkich kredytów hipotecznych w Polsce kwota ta może sięgnąć nawet 250 milionów złotych.

Odzyskanie pieniędzy jest możliwe dzięki wyrokowi Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niedawno uznał on zbyt długi okres pobierania przez banki ubezpieczenia za niezgodny z prawem. Z kolei umożliwiające to zapisy w umowach i regulaminach zostały wpisane do rejestru klauzul zakazanych. Klienci mogą więc się starać o odzyskanie pieniędzy. Na razie nie jest ich jeszcze wielu, bo sprawa jest zbyt świeża. Ale można się spodziewać napływu wniosków po Nowym Roku.

d3h0c31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h0c31