Banki listy piszą. Musiał je dostać każdy posiadacz konta

Każdy posiadacz bankowego konta w swojej skrzynce - czasem pocztowej, czasem mailowej - znalazł dziwny list. To zestawienie pobranych opłat oraz wszystkich odsetek. - Musimy wysyłać listy, nawet jeśli żadnych opłat nie było - denerwują się bankowcy.

Banki listy piszą. Musiał je dostać każdy posiadacz konta
Źródło zdjęć: © WP.PL | Mateusz Madejski
Mateusz Madejski

Pod koniec zeszłego roku wszyscy posiadacze kont bankowych dostawali listy - widniało na nich zestawienie pobranych opłat oraz naliczonych i pobranych odsetek na rachunkach płatniczych. Szacuje się, że kont osobistych jest w Polsce ponad 30 milionów, więc tyle samo listów powinno trafić w tym czasie do Polaków.

O co chodzi? - Zgodnie z wymogami zmienionej ustawy o usługach płatniczych każdy bank, jako dostawca usług płatniczych, zobowiązany jest do wysłania klientom, minimum raz w roku kalendarzowym, takiego właśnie zestawienia - tłumaczy money.pl Artur Newecki, rzecznik prasowy Getin Bank.

Ustawa zmieniła się w sierpniu - i do końca 2018 r. banki powinny się wyrobić z wysyłaniem listów. Dużo banków wysyłało listy poprzez tradycyjną pocztę. Ale część klientów banków dostawała zestawienia przez pocztę elektroniczną.

Obraz
© WP.PL | Mateusz Madejski

Podobne listy powinni dostać wszyscy posiadacze rachunków bankowych

NIK rozpoczyna kontrolę w NBP. "Nie jesteśmy ślepi i głusi na sygnały". Zobacz wideo:

Nie wszyscy pracownicy banków byli zachwyceni nowym obowiązkiem. - Tony papieru poszły na marne. Przecież każdy może łatwo sprawdzić, ile naliczono mu opłat. A najlepsze jest to, że nawet jak klientowi nie naliczono żadnych opłat, to i tak trzeba mu było wysyłać listy. Kolejny bzdurny przepis - mówi anonimowo przedstawiciel jednego z dużych banków. Pracownik innej instytucji finansowej uważa jednak, że nowe prawo, wbrew pozorom, ma sens. - Ludzie nie zawsze wiedzą, co podpisują. Dobrze więc, że choć w takiej formie będą mieli świadomość, czy i ile banki naliczają im za opłaty - mówi.

Nic nie zapowiada, by prawo w tej kwestii miało się prędko zmienić. Kolejna masowa wysyłka bankowych listów czeka nas więc prawdopodobnie znowu pod koniec 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:money.pl
opłatybankigetin bank

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (181)