Trwa ładowanie...
d3woeno

Banki listy piszą. Musiał je dostać każdy posiadacz konta

Każdy posiadacz bankowego konta w swojej skrzynce - czasem pocztowej, czasem mailowej - znalazł dziwny list. To zestawienie pobranych opłat oraz wszystkich odsetek. - Musimy wysyłać listy, nawet jeśli żadnych opłat nie było - denerwują się bankowcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Banki wysłały pod koniec roku ok. 30 mln listów
Banki wysłały pod koniec roku ok. 30 mln listów (WP.PL, Fot: Mateusz Madejski)
d3woeno

Pod koniec zeszłego roku wszyscy posiadacze kont bankowych dostawali listy - widniało na nich zestawienie pobranych opłat oraz naliczonych i pobranych odsetek na rachunkach płatniczych. Szacuje się, że kont osobistych jest w Polsce ponad 30 milionów, więc tyle samo listów powinno trafić w tym czasie do Polaków.

O co chodzi? - Zgodnie z wymogami zmienionej ustawy o usługach płatniczych każdy bank, jako dostawca usług płatniczych, zobowiązany jest do wysłania klientom, minimum raz w roku kalendarzowym, takiego właśnie zestawienia - tłumaczy money.pl Artur Newecki, rzecznik prasowy Getin Bank.

Ustawa zmieniła się w sierpniu - i do końca 2018 r. banki powinny się wyrobić z wysyłaniem listów. Dużo banków wysyłało listy poprzez tradycyjną pocztę. Ale część klientów banków dostawała zestawienia przez pocztę elektroniczną.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Mateusz Madejski)

Podobne listy powinni dostać wszyscy posiadacze rachunków bankowych

d3woeno

Czytaj też: W banku, u teściów i na zeszyt. Tak pożyczają Polacy

NIK rozpoczyna kontrolę w NBP. "Nie jesteśmy ślepi i głusi na sygnały". Zobacz wideo:

Nie wszyscy pracownicy banków byli zachwyceni nowym obowiązkiem. - Tony papieru poszły na marne. Przecież każdy może łatwo sprawdzić, ile naliczono mu opłat. A najlepsze jest to, że nawet jak klientowi nie naliczono żadnych opłat, to i tak trzeba mu było wysyłać listy. Kolejny bzdurny przepis - mówi anonimowo przedstawiciel jednego z dużych banków. Pracownik innej instytucji finansowej uważa jednak, że nowe prawo, wbrew pozorom, ma sens. - Ludzie nie zawsze wiedzą, co podpisują. Dobrze więc, że choć w takiej formie będą mieli świadomość, czy i ile banki naliczają im za opłaty - mówi.

Nic nie zapowiada, by prawo w tej kwestii miało się prędko zmienić. Kolejna masowa wysyłka bankowych listów czeka nas więc prawdopodobnie znowu pod koniec 2019 roku.

Czytaj też: Nowe lokaty w Getin Banku. Bank Czarneckiego walczy o klientów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3woeno

Podziel się opinią

Share
d3woeno
d3woeno