Banki oddadzą frankowiczom pieniądze, które nieuczciwie na nich zarobiły. Ustawa spreadowa coraz bliżej
Frankowicze dostaną z powrotem po kilka-kilkanaście tysięcy złotych, a banki będą musiały odpisać nawet 10 mld zł. Takie będą efekty od dawna zapowiadanej przez prezydenta ustawy spreadowej, nad którą wciąż trwają prace. Frankowicze liczą jednak na znacznie więcej.
Prezydent Andrzej Duda już rok temu przedstawił swój projekt ustawy spreadowej, ale do dziś przepisy te nie weszły w życie.
Prace nad ustawą toczą się w bardzo powolnym tempie, ale wszystko wskazuje na to, że ostateczna wersja będzie zbliżona do projektu prezydenckiego.
O co chodzi ze spreadami? Spread to różnica między kursem kupna a sprzedaży waluty, w której denominowany był kredyt.
Problem polega na tym, że banki często wykorzystywały swoją dominującą pozycję nad kredytobiorcą i w okresie wpłaty kolejnej raty narzucały bardzo niekorzystny kurs wymiany waluty.
W jaki sposób problem ten chce rozwiązać prezydent? Jego projekt zakłada, że zwrot spreadów będzie dotyczył nie tylko obowiązujących umów, ale również tych, które już wygasły.
Mało tego, zwrot spreadów ma dotyczyć także osób, które prowadziły działalność gospodarczą, ale nie dokonywały odpisów amortyzacyjnych ani nie wliczały ich w koszty prowadzenia działalności.
Wideo: "sprawa frankowiczów nie jest zamknięta dla prezydenta"
Chodzi o umowy zawarte w okresie od 1 lipca 2000 r. do 26 sierpnia 2011 r., kiedy weszła w życie ustawy antyspreadowa, która zniosła proceder zarabiania banków na różnicy kursu kupna i sprzedaży waluty.
- Prawdopodobnie oznacza to, że większość tych kredytobiorców dostanie kwotę zwrotu w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych - mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl ekonomista Paweł Majtkowski.
Dla frankowiczów nie jest to jednak to, na co liczyli. Pamiętają Andrzejowi Dudzie jego obietnice przewalutowania kredytów "po kursie sprawiedliwym" i wciąż domagają się większej pomocy ze strony państwa.
Dla banków ustawa spreadowa to i tak spory koszt. Z wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego, wynika, że wejście w życie zaproponowanych przez prezydenta przepisów to obciążenie sektora bankowego kwotą ok. 10 mld zł.