Banki wycofały pożyczki na 100 procent wartości auta

Kryzys finansowy zmusił banki do zaostrzenia polityki kredytowej. Obecnie nie można już dostać kredytu na 100 proc. wartości samochodu.

Banki wycofały pożyczki na 100 procent wartości auta
Źródło zdjęć: © Chip Somodevilla/Getty Images/AFP

Z tego typu ofert wycofały się też tzw. banki samochodowe oferujące pożyczki na modele wybranych marek. Dzisiaj wymagają od klientów minimum 10 proc. wkładu własnego.

Najtańszy kredyt spośród banków samochodowych dostaniemy w GMAC, które jest finansowym ramieniem koncernu General Motors. Bank ten oferuje jeden z najdłuższych, bo wynoszący aż 72 miesiące, okresów kredytowania na rynku. W dodatku oferta GMAC obejmuje wszystkie marki należące do General Motors.

Na co zwracać uwagę, zaciągając kredyt w samochodowym banku? Przede wszystkim na całkowity koszt, czyli sumę wszystkich wydatków, jakie poniesie klient. Całkowity koszt kredytu jest nawet ważniejszy niż wysokość poszczególnych rat. W ich przypadku klient nigdy nie wie, czy przedstawiona przez bank kwota zawiera w sobie także koszt prowizji i innych dodatkowych opłat, np. ubezpieczenia.

Na całkowity koszt kredytu ma wpływ oprocentowanie, prowizja, wydatki na dobrowolne i obowiązkowe ubezpieczenia związane z kredytem.

Całkowity koszt kredytu jest także łatwy do porównania w poszczególnych bankach, bowiem są one zobowiązane podać go klientowi jeszcze przed podpisaniem umowy. Aby porównać oferty banków, pytamy się o tzw. RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania. To suma wszystkich kosztów, jakie poniesiemy w związku z zaciągnięciem kredytu.

Kredyty samochodowe mają zabezpieczenie w postaci kredytowanego wozu. Dzięki temu jednak oprocentowanie kredytu samochodowego jest zazwyczaj niższe niż kredytu gotówkowego. W sytuacji, gdyby klient przestał spłacać raty kredytu, bank może zająć przedmiot zastawu, sprzedać go, żeby odzyskać pieniądze.

Banki stosują też przewłaszczanie warunkowe. Klient pozostaje właścicielem pojazdu, ale w umowie znajduje się klauzula, że w razie niespłacenia dwóch kolejnych rat kredytu, 49 proc. udział we własności samochodu automatycznie przechodzi w ręce banku.

10 proc. wkładu własnego trzeba dziś mieć, by dostać kredyt samochodowy w banku .

Tomasz Dominiak
POLSKA Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)