Bankomaty dla osób niewidomych i niedowidzących
Bank Zachodni WBK jako pierwszy w Polsce uruchomi bankomaty dla osób niewidomych i niedowidzących. W tym celu bank przystosuje 14 urządzeń znajdujących się w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Olsztynie i Bydgoszczy. Usługa zostanie wdrożona pod koniec sierpnia br.
27.07.2010 | aktual.: 27.07.2010 14:14
Korzystanie z bankomatu przez osoby niewidome i niedowidzące nie wymaga instalowania nowego, skonstruowanego specjalnie dla nich urządzenia. Wystarczy tylko dostosować już działający bankomat, w którym instaluje się gniazdo słuchawkowe oraz odpowiednio modyfikuje oprogramowanie. Tak właśnie zrobi z częścią swoich urządzeń Bank Zachodni WBK. W czternastu bankomatach wskazanych przez Polski Związek Niewidomych wprowadzane są zmiany, które umożliwiają dokonywanie operacji tylko na klawiaturze numerycznej z jednoczesną możliwością odtwarzania instrukcji głosowych w słuchawkach podłączonych do urządzenia. W ramach pilotażowego programu BZ WBK osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły korzystać z jednego typu urządzenia, co ułatwi im znajdywanie podstawowych punktów bankomatu (gniazdo słuchawkowe, czytnik karty, odbiór gotówki). W każdym ze zmodyfikowanych bankomatów osoby niewidome i niedowidzące będą mogły wypłacać określone kwoty gotówki (50, 100, 200, 250, 300 i 500 zł), aktywować swoje karty oraz zmieniać ich kod
PIN.
Podczas korzystania z urządzenia komunikaty dźwiękowe będę odtwarzane wyłącznie w słuchawkach tak, aby osoby wypłacające gotówkę miały zapewnioną dyskrecję i mogły czuć się bezpiecznie.
Szczegółowa instrukcja korzystania z bankomatów będzie dostępna na stronach internetowych banku, choć rozwiązanie jest na tyle proste, że do obsługi bankomatu w zupełności powinny wystarczać komunikaty odtwarzane w słuchawkach. W Internecie dostępne będą również dokładne opisy lokalizacji zmodyfikowanych bankomatów, uwzględniające punkty orientacyjne umożliwiające samodzielne dotarcie do urządzeń przez osoby niewidome.
Bankomaty dla osób niewidomych i niedowidzących to rozwiązanie stosowane szeroko głównie w Stanach Zjednoczonych oraz w sieciach wiodących banków w Europie i na świecie. Bank Zachodni WBK jest pierwszym, który wdraża to rozwiązanie w Polsce. Pierwsze krajowe wdrożenie jest konsultowane na każdym etapie z osobami niewidomymi oraz niedowidzącymi.