Trwa ładowanie...

Bankowy gigant zakazał klientom inwestycji w fundusz bitcoina. Kurs kryptowaluty o 5 proc. w dół

Bank of America Merrill Lynch uniemożliwił swoim klientom inwestycji w jeden z największych funduszy inwestycyjnych bitcoinów. Wiadomość nie została przyjęta pozytywnie przez rynek. Cena czołowej kryptowaluty spadła o prawie 5 proc.

Share
Bankowy gigant zakazał klientom inwestycji w fundusz bitcoina. Kurs kryptowaluty o 5 proc. w dółŹródło: iStock.com
d2rld4q

Bank of America Merrill Lynch to drugi największy pod względem aktywów bank w USA. Według informacji uzyskanej przez agencję Reuters jego klienci nie mogą już inwestować w fundusz kierowany przez bitcoinowego potentata Barr'ego Silberta.

Według noty przesłanej do klientów 17 tys. biur brokerskich Merrill Lynch i Merrill Edge nowe zlecenia na zakup jednostek Bitcoin Investment Trust nie będą zatwierdzane ze względu na „odpowiedniość i standardy kwalifikowalności tego produktu”. Zakaz dotyczy klientów, którzy osobiście realizują zlecenia.

Bitcoin doprowadził do spadku cen złota i platyny?

Bitcoin Investment Trust jest zarządzany przez Grayscale Investments bitcoinowego guru Barry’ego Silberta. Kiedyś był bankierem inwestycyjnym na Wall Street, potem ważną osobą, która dała wsparcie dla rozwoju kryptowalut.

d2rld4q

- Oczekujemy rozmowy z Merrill Lynch. Odpowiemy na każde pytanie i wątpliwości, które mają odnośnie Bitcoin Investment Trust - powiedział Silbert. - Takiej polityki nie stosuje żaden z pozostałych brokerów - dodał.

Wall Street podchodzi bardzo ostrożnie do kryptowalut. Są nieuregulowane i zmienne. W ubiegłym miesiącu co prawda debiutowały kontrakty terminowe na bitcoina na CBOE i CME, ale niektóre banki i domu brokerskie są wciąż niechętne by nimi obracać.
Miliony inwestorów zebrało całe pliki bitcoinów i innych kruptowalut co budzi obawy, że mamy do czynienia z bańką, która wkrótce pęknie. Jamie Dimon, prezes JPMorgan Chase porównał nawet bitcoina do defraudacji, która niedługo wyjdzie na jaw.
Udziały w Bitcoin Investment Trust skoczyły ponad 1550 proc. w ubiegłym roku. Fundusz założono dla inwestorów szukających ekspozycji na bitcoina i transakcje pozagiełdowe (OTC) na mniej formalnych giełdach, niż te, które są wykorzystywane do obrotu typowymi akcjami.

Przed zakazem klienci mogli kupować udziały w Bitcoin Investment Trust, inwestując nawet w ułamek jednego bitcoina. Klienci, którzy już kupili jednostki funduszu mogą je utrzymać, ale ci z płatnymi kontami doradczymi muszą się pozbyć swoich udziałów.

Ujawnienie tej informacji nie podziałało dobrze na rynek. Średnia cena bitcoina spadła w czwartek o prawie 5 proc., zbliżając się do 14 tys. dol. Wyliczona przez serwis coindesk minimalna średnia cena dnia wynosiła o godz. 10:00 naszego czasu 14225 dol.
Niezmiennymi optymistami pozostają jednak Koreańczycy, którzy na trzech platformach płacili w czwartek nawet powyżej 19 tys. dol. Polacy są dużo bardziej ostrożni i na platformach „złotowych” BitBay i Coinroom kurs ustalił się w granicach 15,5-15,6 tys. dol.

d2rld4q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rld4q
d2rld4q