Trwa ładowanie...

Bankructwo nie tylko dla bogatych

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić przepisy o upadłości konsumenckiej, pisze "Gazeta Wyborcza". Wprowadzona w 2009 r. ustawa w ciągu dwóch lat pozwoliła ogłosić upadłość... zaledwie 36 osobom! Na 1875 złożonych wniosków.

Bankructwo nie tylko dla bogatychŹródło: Thinkstockphotos
d32jvju
d32jvju

Do upadłości konsumenckiej przylgnęła łatka, że to narzędzie do oddłużenia dla bogatych. Żeby Kowalski mógł upaść, musi mieć majątek, który pozwoliłby choćby częściowo spłacić wierzycieli i zapłacić za koszty postępowania upadłościowego.

Resort sprawiedliwości chce to zmienić. Proponuje, by każdy, kto ma na głowie niespłacone kredyty, a nie ma mieszkania czy innego majątku, również mógł złożyć wniosek o upadłość. Postępowanie ma być znacznie tańsze.

Bankructwo ma być też - o ile to możliwe - mniej uciążliwym doświadczeniem. Dziś to syndyk przejmuje majątek upadającej osoby, sprzedaje co się da i dzieli między wierzycieli. Ministerstwo chce dać ludziom możliwość zawarcia ugody z wierzycielami, tak jak to dziś robią przedsiębiorcy.

d32jvju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32jvju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj