Trwa ładowanie...

Barbara Borys-Damięcka. Życiorys nowej marszałek Senatu

Nowym marszałkiem seniorem Sejmu będzie senator PO Barbara Borys-Damięcka - ujawnił w RMF FM Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.– Pierwszy raz w historii może zdarzyć się tak, że dwie kobiety będą marszałkami seniorami - dodał.

Barbara Borys-Damięcka. Życiorys nowej marszałek SenatuŹródło: SPL/East News
du86v3c
du86v3c

Barbara Borys-Damięcka. Życiorys nowej marszałek Senatu

Barbara Borys-Damięcka w 1959 ukończyła studia na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej PWSTiF w Łodzi. Przez 35 lat (do 1993) była zawodowo związana z Telewizją Polską. W latach 1997–2007 pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Syrena w Warszawie.

Oglądaj: Wyniki wyborów 2019. Joanna Scheuring-Wielgus obruszona słowami Stanisława Karczewskiego o Senacie

Barbara Borys-Damięcka pochodzi z Warszawy. Ukończyła łódzką szkołę filmową ze specjalizacją reżyseria. Jak twierdzi, od najmłodszych lat fascynowały ją kulisy telewizji i teatru. Wyreżyserowała i zrealizowała ponad 200 przedstawień Teatru Telewizji.

du86v3c

Barbara Borys-Damięcka. Życiorys nowej marszałek Senatu

Nieprzerwanie od 2007 roku Barbara Borys-Damięcka dostaje się do Senatu z warszawskiej listy PO. Nie jest jednak członkinią tej partii. Już w 2015 roku Andrzej Duda powołał ją na marszałka seniora Senatu IX kadencji, ale zrezygnowała z powodu stanu zdrowia. – Oczywiście, że przyjmę tę funkcję – zadeklarowała tym razem.

Zadaniem marszałka seniora jest rozpoczęcie pierwszego posiedzenia nowego Senatu, jeśli nie uczyni tego prezydent. Odbiera również ślubowanie senatorskie, po którym senatorowie wypowiadają słowo "ślubuję", mogą dodać: "Tak mi dopomóż Bóg". Według rzecznika prezydenta, Senat X kadencji zbierze się na pierwszym posiedzeniu 12 listopada. W poprzedniej kadencji, po rezygnacji Barbary Borys-Damięckiej, marszałkiem seniorem Senatu był Michał Seweryński, profesor prawa wybrany z listy PiS.

Prezydent zwołuje pierwsze posiedzenia nowego Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od daty wyborów. Inaczej niż w przypadku Sejmu, gdzie prezydent wybiera marszałka seniora spośród najstarszych posłów, marszałkiem seniorem Senatu zostaje automatycznie najstarszy wiekiem senator.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

du86v3c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du86v3c