Trwa ładowanie...
dj826yt

Barroso: instytucje finansowe mogą pomóc Ukrainie zapłacić za gaz

Międzynarodowe instytucje finansowe są gotowe pomóc w znalezieniu funduszy dla Ukrainy, by mogła ona uregulować płatności za rosyjski gaz - poinformował w Brukseli szef Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso.
Share
dj826yt

Jak wyjaśnił, w czwartek rozmawiał z przedstawicielami międzynarodowych instytucji finansowych, w tym z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, jak i europejskich kompanii gazowych. Wyrazili oni chęć "pomocy w dostarczeniu tymczasowych funduszy" - powiedział szef KE.

Barroso ocenił, że istnieje ryzyko kolejnego poważnego kryzysu gazowego w najbliższych tygodniach.

W czwartek w Brukseli odbyło się spotkanie koordynacyjnej grupy UE ds. gazu. Jedną z omawianych propozycji było udzielenie Ukrainie przez międzynarodowe instytucje finansowe kredytu w wysokości 4,2 mld dolarów. Drugi wariant mówił, że niezbędne ilości gazu od Rosji kupiłyby europejskie firmy gazowe.

dj826yt

Zabiegi Kijowa o pomoc finansową na zakup gazu związane są z ostrzeżeniami Moskwy przed możliwą powtórką kryzysu gazowego z początku roku, gdy Rosja wstrzymała dostawy gazu dla Ukrainy, a potem dla odbiorców w państwach europejskich.

Rosja uprzedza, że jeśli Ukraina w najbliższych miesiącach nie zapełni swoich podziemnych magazynów, to w sezonie zimowym nie tylko zabraknie jej gazu dla własnych konsumentów, ale i nie wystarczy go, by zapewnić stabilne funkcjonowanie gazociągów tranzytowych. Gaz do zbiorników Ukraina powinna kupić od Rosji.

dj826yt

Podziel się opinią

Share
dj826yt
dj826yt