Trwa ładowanie...

Baza mandatów. Ubezpieczyciele czekają na dostęp. Jest konkretny powód

Ubezpieczyciele czekają na dostęp do bazy mandatów. Pozwoliłoby to na przerzucenie ciężaru podwyżek składek OC na piratów drogowych, dla niektórych kierowców oznaczałoby to z kolei niższe opłaty. Ministerstwo Cyfryzacji już zapewniło, że zakłady ubezpieczeniowe otrzymają taki dostęp do końca marca przyszłego roku.

Baza mandatów. Ubezpieczyciele czekają na dostęp. Jest konkretny powódŹródło: Eastnews, fot: PIOTR JEDZURA/REPORTER
d3t3pqo
d3t3pqo

Rzecznik prasowy Polskiej Izby Ubezpieczeń - Maciej Tarczyński powiedział, że dostęp do Centralnej Ewidencji Kierowców mógłby przełożyć się na niższe składki OC dla niektórych kierujących. Wiedza o tym czy kierowcy sprawiają zagrożenie na drogach, zdaniem rozmówcy IAR pomogłaby lepiej oszacować składkę OC.

Wyższą zapłaciliby ci, którzy częściej łamią przepisy ruchu drogowego. Informacja o bezpiecznym kierowcy, według Macieja Tarczyńskiego, może oznaczać niższą składkę za ubezpieczenie komunikacyjne. To ważna informacja w świetle drożejących polis OC. Więcej czytajtutaj.

Jego zdaniem trudno oszacować jak zmieniłyby się obciążenia kierowców, ponieważ każdy zakład ubezpieczeniowy ma swój algorytm, z którego pomocą wylicza składki.

Rozmówca podkreśla, że dostęp ubezpieczycieli do Centralnej Ewidencji Kierowców ma jeszcze jedną zaletę. Świadomość, że informacje o mandatach i punktach karnych są wykorzystywane do wyliczenia składki OC, może się też przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy w obawie przed mandatami czy wzrostem składek ubezpieczeniowych mogliby jeździć wolniej.

Nowa wersja Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, według zapowiedzi administracji, ma być gotowa do 4 czerwca przyszłego roku. Resort cyfryzacji pracuje nad udostępnieniem ubezpieczycielom informacji o mandatach. Prace nad CEPiK 2.0 przebiegają etapowo. To według zapowiedzi ministerstwa do końca marca 2018 roku ubezpieczyciele będą mogli uzyskać niezbędne informacje.

d3t3pqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t3pqo