Trwa ładowanie...
d7ou9vu

BBN o polsko-francuskim konsensusie strategicznym (komunikat)

...

d7ou9vu
d7ou9vu

18.03. Warszawa - BBN informuje:

W poniedziałek 18 marca br. szef BBN minister Stanisław Koziej przebywał z roboczą wizytą w Paryżu. Jej celem była wymiana poglądów w dziedzinie polityki bezpieczeństwa europejskiego przed posiedzeniem Rady Europejskiej w grudniu 2013 r. Strona francuska w pełni poparła polską propozycję uruchomienia prac nad nowelizacją strategii bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

BBN zalicza Francję do ważnych sojuszników w debacie o nowelizacji tej strategii. Wizyta wpisywała się również w cykl spotkań i konsultacji szefa BBN prowadzonych ze swoimi odpowiednikami w państwach sojuszniczych oraz sąsiedzkich.

Program wizyty obejmował spotkania z sekretarzem generalnym obrony i bezpieczeństwa narodowego Francji Francisem Delonem, szefem Dyrektoriatu Spraw Strategicznych Ministerstwa Obrony Francji Michellem Miraillet, a także zwiedzenie Dowództwa Obrony Powietrznej i Operacji Powietrznych Francji.

d7ou9vu

Podczas rozmów z sekretarzem Francisem Delonem szef BBN poinformował o trwających przygotowaniach do wydania pierwszej w Polsce Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego RP. Opublikowanie jej zbiegnie się z wydaniem Białej Księgi Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego przez prezydenta Republiki Francuskiej. W opinii szefa BBN w tym kontekście szczególnie cenna będzie wymiana doświadczeń między BBN a Sekretariatem Generalnym Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego w kwestii narodowego planowania strategicznego, a także porównanie koncepcji strategicznych obydwu państw. Według sekretarza Francisa Delona bliższa polsko-francuska współpraca w tym obszarze stanowić będzie ważne uzupełnienie dotychczasowego partnerstwa strategicznego. Przy okazji spotkania F. Delon przekazał szefowi BBN oficjalne zaproszenie do wzięcia udziału w spotkaniu sekretarzy rad bezpieczeństwa państw Trójkąta Weimarskiego, które odbędzie się w maju br. w Paryżu.

Głównym tematem spotkania z szefem Dyrektoriatu Spraw Strategicznych Ministerstwa Obrony Francji Michellem Miraillet była kwestia opracowania nowego strategicznego dokumentu Unii Europejskiej, jakim byłaby znowelizowana Europejska Strategia Bezpieczeństwa. Minister Stanisław Koziej podkreślił, że działania te stanowiłyby podstawę do rozwijania Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. Szef BBN nawiązał również do wystąpienia Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium w 2012 r.

Odwiedzenie przez szefa BBN, w towarzystwie ambasadora RP we Francji Tomasza Orłowskiego, Dowództwa Obrony Powietrznej i Operacji Powietrznych, było okazją do zapoznania się z mechanizmem funkcjonowania stałego nadzoru nad przestrzenią powietrzną Francji oraz zasadami planowania operacji powietrznych.

W trakcie wizyty minister S. Koziej udzielił również wywiadu do magazynu wojskowego TTU. Poruszone zostały w nim przede wszystkim tematy obecnego cyklu planowania strategicznego w Polsce, który rozpoczął zakończony w zeszłym roku Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego oraz budowy systemu obrony przeciwrakietowej, jako najważniejszego priorytetu modernizacji polskich sil zbrojnych. Podczas rozmowy szczególne miejsce zajął temat wskazywanej przez Polskę potrzeby zacieśnienia współpracy państw Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa. Zdaniem ministra S. Kozieja jedną z ważnych przesłanek tego procesu jest reorientacja strategiczna Stanów Zjednoczonych i przesunięcie zainteresowania z obszaru Europy w rejon Azji i Pacyfiku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d7ou9vu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ou9vu