BBN: polsko-niemiecki tandem na rzecz bezpieczeństwa (komunikat)

...

03.12. Warszawa - BBN informuje:

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wzmacnia polsko-niemieckie partnerstwo strategiczne na rzecz bezpieczeństwa europejskiego. Po listopadowych konsultacjach polsko-niemieckich na szczeblu sekretarzy rad bezpieczeństwa narodowego 3 grudnia br. szef BBN Stanisław Koziej rozmawiał o instytucjonalizacji dwustronnej współpracy z rektorem Federalnej Akademii do spraw Polityki Bezpieczeństwa amb. Hansem-Dieterem Heumannem.

W czasie spotkania przedyskutowano także potrzebę zdynamizowania strategicznej debaty o bezpieczeństwie europejskim. W tym kontekście szef BBN poinformował o działaniach podejmowanych przez Biuro w sprawie nowego strategicznego dokumentu dla UE, dla którego punktem wyjścia powinno stać się zidentyfikowanie katalogu wspólnych interesów bezpieczeństwa państw członkowskich. Przekazał również rektorowi akademii opracowany przez BBN dokument "Food for thought" poświęcony potrzebie nowelizacji Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa.

Podkreślił, że koncepcja ta cieszy się poparciem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który w wystąpieniu na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium w lutym 2012 r. wskazał na potrzebę aktualizacji ram strategicznej aktywności UE w dziedzinie polityki bezpieczeństwa i obrony. Minister Stanisław Koziej przedstawił gościowi również rezultaty pierwszego w Polsce Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

W czasie spotkania ustalono, że w 2013 r. odbędzie się pierwsze wspólne seminarium eksperckie, w którym wezmą udział przedstawiciele obu instytucji. Minister Stanisław Koziej wyraził przekonanie, że nawiązanie współpracy między BBN a Federalną Akademią do spraw Polityki Bezpieczeństwa przyczyni się do wzmocnienia dwustronnego dialogu strategicznego w dziedzinie polityki bezpieczeństwa.

Szef BBN podkreślił, że dalsza współpraca Polski i Niemiec powinna stać się motorem napędowym prac nad wzmocnieniem Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE. Ponadto zaznaczył, że w przyszłości należy rozważyć włączenie do polsko-niemieckiej współpracy francuskiego Instytutu Wyższych Studiów Obrony Narodowej, z którym BBN nawiązał dialog strategiczny we wrześniu 2012 r.


Federalna Akademia do spraw Polityki Bezpieczeństwa (Bundesakademie fuer Sicherheitspolitik, BAKS) jest federalną międzyresortową instytucją, która służy jako organ doradczy Urzędu Kanclerskiego w sprawach polityki bezpieczeństwa i obrony. Akademia promuje koncepcję kompleksowego podejścia do polityki bezpieczeństwa. Kuratorium nad Akademią sprawuje Federalna Rada Bezpieczeństwa RFN.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
bezpieczeństwobbnpolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)