BBN: spotkanie min. Kozieja z szefem Komitetu Wojskowego UE (komunikat)
...
23.11. Warszawa - BBN informuje:
Poszerza się poparcie dla inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie nowelizacji Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa. Szef Komitetu Wojskowego UE gen. Patrick de Rousiers w rozmowie z szefem BBN Stanisławem Koziejem wyraził pełną zgodność z opiniami i działaniami BBN zmierzającymi do realizacji tej inicjatywy.
Gen. Patrick de Rousiers, przewodniczący Komitetu Wojskowego UE, w jedną z pierwszych podróży zagranicznych po objęciu stanowiska udał się do Polski. W piątek 23 listopada br. w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego spotkał się z szefem BBN ministrem Stanisławem Koziejem. Dzień wcześniej generał obserwował, odbywające się na poligonie w Wędrzynie, ćwiczenie "Common Challenge-12".
W czasie spotkania w BBN gen. Patrick de Rousiers przedstawił priorytety swojej kadencji w Komitecie Wojskowym UE, która rozpoczęła się 6 listopada. Obejmować one będą zagadnienia związane z europejskimi operacjami, usprawnianiem pracy instytucji odpowiedzialnych za Wspólną Politykę Bezpieczeństwa i Obrony oraz osiąganiem przez UE zdolności w tym zakresie.
Minister S. Koziej poinformował o głównych obszarach zainteresowania BBN. Szczególną uwagę zwrócił na opracowany w ostatnim czasie Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego oraz inicjatywę Biura w kwestii nowelizacji Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa. Przekazał gen. P. de Rousiersowi przygotowany w Biurze dokument "food for thought" ("wkład do przemyśleń") dotyczący tej inicjatywy, który mógłby stanowić punkt wyjścia do dyskusji o nowelizacji Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa, jaką staramy się zaproponować.
Okazało się, że idea ta w pełni pokrywa się z podejściem nowego przewodniczącego Komitetu Wojskowego UE, który również postulował będzie dokonanie zmian w obowiązującym dokumencie strategicznym w celu dostosowania go do nowych warunków bezpieczeństwa europejskiego. Zgodzono się, że nowa strategiczna wizja wspólnej polityki UE w obszarze bezpieczeństwa i obrony opierać się musi na wspólnych wartościach, ocenie zagrożeń i wyzwań, wspólnym postrzeganiu szans, budowaniu wspólnych zdolności, ale także na opracowaniu katalogu wspólnych interesów, będących podstawą do pogłębiania integracji na tej płaszczyźnie.
Rozmowa dotyczyła także udziału w europejskich misjach. W ich inicjowaniu, jak również w kontynuowaniu konieczna jest równowaga pomiędzy różnymi regionalnymi wymiarami. Kolejnym poruszonym wątkiem było tworzenie wspólnych grup bojowych. To ostatnie zagadnienie jest najbardziej aktualne w związku z trwającym na poligonie w Wędrzynie ćwiczeniem "Common Chalenge-12", które stanowi ostatni etap przygotowania i certyfikację dowództwa Weimarskiej Grupy Bojowej.
Gen. P. de Rousiers podkreślił imponujące wrażenie, jakie zrobiło na nim ćwiczenie, które wskazało jak efektywnie i sprawnie mogą współpracować trzy kraje Polska, Francja i Niemcy. Z podziwem wypowiadał się także o aktywności Polski na tym polu. Podziękował za deklarację, że nasz kraj współtworzyć będzie w 2016 r. kolejną, "wyszehradzką" grupę bojową, będąc znów jej państwem ramowym.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/