Trwa ładowanie...
dpm9bja

BBN ws. udziału szefa BBN w posiedzeniu Senackiej Komisji ON (komunikat)

...

dpm9bja
dpm9bja

27.01. Warszawa - Rzecznik prasowy BBN informuje:

W czwartek, 27 stycznia br., szef BBN minister Stanisław Koziej uczestniczył w posiedzeniu Senackiej Komisji Obrony Narodowej, poświęconym rozpatrzeniu Ustawy o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie.

W czasie dyskusji szef BBN przedstawił merytoryczne uwagi do przyjętego w Ministerstwie Obrony Narodowej kierunku reformy całego szkolnictwa wojskowego, której egzemplifikacją jest treść powyższej ustawy, a także planowane utworzenie kolejnej - Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Reformy te charakteryzują dwa wzajemnie sprzeczne założenia. Z jednej strony obniża się wymagania wobec poziomu wykształcenia oficerów z wykształcenia IIo (magisterium) do poziomu licencjata. Z drugiej zaś planuje się zwiększenie liczby uczelni akademickich, mających uprawnienia do nadawania tytułu magistra.

dpm9bja

Kolejną sprzecznością jest kurs na zwiększanie liczby uczelni o statusie akademii w sytuacji systematycznej redukcji wielkości sił zbrojnych, zmniejszania liczby związków taktycznych, oddziałów, garnizonów, itp. W wyniku realizacji planowanej reformy MON będzie dysponowało większą liczbą akademii wojskowych niż dywizji. To sytuacja nienormalna.

Biorąc pod uwagę przewidywaną liczebność kadry oficerskiej, każda akademia wojskowa będzie mogła promować zaledwie kilkudziesięciu oficerów z wykształceniem IIo. To rozproszenie wysiłków. Lepszym rozwiązaniem byłoby posiadanie jednej, dwóch uczelni promujących w sumie kilkuset oficerów.

Niewątpliwie w Polsce potrzebne jest doskonalenie systemu szkolnictwa, ale przede wszystkim jego wymiaru zawodowego, a nie poszerzanie akademickości wszystkich uczelni.

Dzisiaj, szkolnictwo wojskowe jest nadmiernie rozproszone organizacyjnie. Tworzenie nowych akademii to utrwalenie tego niekorzystnego stanu. Konieczna jest zatem zmiana strategii przekształcania szkolnictwa wojskowego, której myślą przewodnią powinna być konsolidacja potencjału w małej liczbie uczelni oraz pogłębianie specjalizacji zawodowych poszczególnych szkół, stosownie do specyfiki właściwych dla nich rodzajów sił zbrojnych.

Powyższe argumenty Szefa BBN spotkały się ze zrozumieniem większości członków Senackiej Komisji Obrony Narodowej.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

dpm9bja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpm9bja