Będzie kolejny dzień wolny od pracy? Zaczyna się dyskusja
Czy 4 czerwca - Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, powinien być dniem ustawowo wolnym od pracy? Eksperci związani z rynkiem pracy mówią, że nie stać na nas na kolejne wolne w roku. Zbyt dużo mamy wolnych dni, a to kosztuje - mówią.
08.06.2014 | aktual.: 09.06.2014 09:03
Czy 4 czerwca - Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, powinien być dniem ustawowo wolnym od pracy? Eksperci związani z rynkiem pracy mówią, że nie stać nas na kolejne wolne w roku. Zbyt dużo mamy wolnych dni, a to kosztuje - mówią.
Potwierdza to Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
- Przeciętnie Polak pracuje w roku 225 dni a 140 odpoczywa, to są soboty, niedziele, dni świąteczne. Jeżeli chcemy rozwiązać problemy bezrobocia i niskich płac, musimy pracować więcej i mądrzej - dodaje Mordasewicz.
- Można by było jednak zrezygnować z innego dnia wolnego na korzyść 4 czerwca, np. z 11 listopada. Dla mnie odzyskanie niepodległości w 1918 roku i w 1989 jest równoważne, ale można by było przyjąć, że 4 czerwca będzie dniem wygodniejszym dla ludzi ze względu na porę roku - kalkuluje Mordasewicz. - Nie róbmy jednak w roku kilku dni wolności, bo będziemy musieli za to zapłacić.
- Pamiętajmy, że jesteśmy na tle innych krajów, europejskim krajem na dorobku - mówi Jacek Brzozowski z organizacji Pracodawcy RP. - Każdy dodatkowy dzień wolny kosztuje naszą gospodarkę kilka miliardów złotych niewytworzonego PKB. Przekłada się to oczywiście na miejsca pracy i nasze bogacenie się i to statystyczne, i to odczuwalne w naszych portfelach.
Dodajmy, że o ustanowienie 4 czerwca dniem wolnym od pracy apelowali już w ubiegłym roku niektórzy związkowcy i dziennikarze (np. Katarzyna Kolenda-Zaleska).
Obowiązujące dni ustawowo wolne od pracy w Polsce:
1 stycznia (środa) - Nowy Rok,
6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie),
20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc,
21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny,
1 maja (czwartek) - Święto Pracy,
3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja,
8 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało,
15 sierpnia (piątek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych,
11 listopada (wtorek) - Święto Niepodległości,
25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień),
26 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie (drugi dzień).
AK/WP.PL