Trwa ładowanie...

Będzie konkurs z laptopami. Rząd PiS kupił ich za dużo

Rząd zamierza zorganizować konkurs, w ramach którego rozda laptopy z flagowego programu Prawa i Sprawiedliwości. Poprzednia ekipa zamówiła za dużo sprzętów, a nowa nie chce, "żeby marnowały się w magazynach".

Będzie konkurs, w ramach którego rząd rozda laptopyBędzie konkurs, w ramach którego rząd rozda laptopyŹródło: Getty Images
d369wfc
d369wfc

W ramach programu "laptop dla ucznia" rząd PiS kupił 394 356 tys. urządzeń. Koszt tego przedsięwzięcia przekroczył 1,1 mld zł. Sprzęty trafiły do czwartoklasistów, aby pomóc im w nauce i rozwijaniu zainteresowań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak być bezpiecznym w sieci?

15 tys. "laptopów dla uczniów" zalega w magazynach

Jak się okazało, poprzedni rząd przeszacował i zamówił za dużo laptopów. Nowy rząd ma jednak pomysł, jak wybrnąć z tej sytuacji.

Będziemy mieć możliwość rozdysponowania laptopów do szkół, tak żeby one nie marnowały się w magazynie - przekazał portalowi TVN24 Biznes Marek Gieorgica, dyrektor biura komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Z jego informacji wynika, że do magazynów wróciło w sumie 15 tys. laptopów. Jak podkreślił, "źle obliczono liczbę uczniów nie uwzględniając tego, że opuszczają polski system oświaty, że mają możliwość posiadania tylko jednego laptopa sfinansowanego ze środków publicznych oraz jest dobrowolność w pozyskiwaniu laptopów przez rodziców uprawnionych uczniów".

d369wfc

Będzie konkurs z laptopami. Konieczna zmiana przepisów

Problem polega na tym, że poprzedni rząd nie przewidział, co należy zrobić z urządzeniami, które nie zostaną rozdane w ramach programu "Laptop dla ucznia". Z tego powodu, jak wskazał rzecznik resortu cyfryzacji, "trzeba będzie wprowadzić zmiany w ustawie".

- Zależy nam, żeby mogły one trafić do szkół. Do placówek oświatowych, które wykorzystają ten sprzęt do swojej działalności edukacyjnej. Proces legislacyjny planujemy zamknąć w czwartym kwartale tego roku - podkreślił.

Konkurs ma przeprowadzić Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Szczegółowe informacje zostaną umieszczone w w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Cyfryzacji.

Rzecznik wskazał, że w treści ogłoszenia znajdą się takie informacje jak:

  • rodzaj podmiotów, które będą mogły wziąć udział w konkursie,
  • liczba laptopów do rozdania,
  • termin, miejsce i sposób składania wniosków,
  • termin rozstrzygnięcia konkursu,
  • wzór wniosku,
  • kryteria oceny wniosków,
  • wzór umowy o przekazanie laptopów,
  • informacje odwoławcze.
d369wfc

Za szczegóły konkursu ma odpowiadać resort edukacji narodowej. W odpowiedzi na pytania TVN 24 Biznes ministerstwo zwróciło uwagę, że "realizacja konkursu zależy od zmian w ustawie: Projekt ustawy o zmianie ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli".

Rada Ministrów planuje przyjąć projekt w tej sprawie w IV kwartale 2024 r.

Nowy program "Cyfrowy uczeń"

Program wprowadzony przez poprzedni rząd nie będzie kontynuowany. Zamiast tego ma ruszyć projekt "Cyfrowy uczeń".

d369wfc

- Program, w ramach którego zostanie przekazanych 735 tys. sztuk sprzętu - laptopów, tabletów dla uczniów, powinien ruszyć w przyszłym roku - zapowiedziała w marcu 2024 r. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d369wfc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d369wfc