Trwa ładowanie...

Będzie nowa monarchia w Europie? Zebrano ponad 120 tys. podpisów

Stowarzyszenie na rzecz Królestwa Serbii od listopada 2016 roku zebrało już ponad 120 tys. podpisów pod propozycją przywrócenia w kraju monarchii. Taki wynik oznacza, że serbski parlament będzie musiał zająć wobec niej stanowisko.

Będzie nowa monarchia w Europie? Zebrano ponad 120 tys. podpisówŹródło: East News, fot: ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK
dvufcbs
dvufcbs

Gdyby udało się zebrać 150 tys. podpisów, wówczas politycy bezzwłocznie musieliby wsłuchać się w głos społeczeństwa i przywróciliby w kraju monarchię. Jednak wydaje się, że sprawa już jest przesądzona. Ustanowienia monarchii domaga się społeczeństwo, które ma ogromne poparcie kościoła prawosławnego.

Obecnie w Serbii obowiązuje demokracja parlamentarna, w której prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych. Jednak w kraju od wielu lat mówi się o odrodzeniu idei monarchii. Świadczy o tym chociażby fakt, że serbska Rodzina Królewska mieszka w Pałacu Królewskim i cieszy się ogromną popularnością społeczeństwa.

Z sondażu przeprowadzonego w 2015 roku wynika, że większość Serbów widziałoby na tronie 72-letniego księcia Aleksandra II Karadziordziewicia, który urodził się i wychował w Wielkiej Brytanii.

W jednym z ostatnich wywiadów Karadziordziewić stwierdził, że monarchia cieszy się dużym poparciem nawet wśród tych, którzy nie są rojalistami. Podkreślił, że nie zamierza prowadzić politycznej kampanii na rzecz przywrócenia ustroju, a decyzja o jego wprowadzeniu powinna należeć do wszystkich Serbów.

- Wielu ludzi, nawet tych, którzy nie są monarchistami, zapatrują się na monarchię parlamentarną jako dobre rozwiązanie dla Serbii. Żaden kraj nie jest temu przeciwny, nawet Amerykanie. Jest to sprawa naszej polityki wewnętrznej - ocenił książę w rozmowie z portalem BalkanInsight.

dvufcbs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvufcbs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj