Trwa ładowanie...

Będzie nowa monarchia w Europie? Zebrano ponad 120 tys. podpisów

Stowarzyszenie na rzecz Królestwa Serbii od listopada 2016 roku zebrało już ponad 120 tys. podpisów pod propozycją przywrócenia w kraju monarchii. Taki wynik oznacza, że serbski parlament będzie musiał zająć wobec niej stanowisko.

Share
Będzie nowa monarchia w Europie? Zebrano ponad 120 tys. podpisów
Źródło: East News, Fot: ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK
drpretz

Gdyby udało się zebrać 150 tys. podpisów, wówczas politycy bezzwłocznie musieliby wsłuchać się w głos społeczeństwa i przywróciliby w kraju monarchię. Jednak wydaje się, że sprawa już jest przesądzona. Ustanowienia monarchii domaga się społeczeństwo, które ma ogromne poparcie kościoła prawosławnego.

Obecnie w Serbii obowiązuje demokracja parlamentarna, w której prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych. Jednak w kraju od wielu lat mówi się o odrodzeniu idei monarchii. Świadczy o tym chociażby fakt, że serbska Rodzina Królewska mieszka w Pałacu Królewskim i cieszy się ogromną popularnością społeczeństwa.

drpretz

Z sondażu przeprowadzonego w 2015 roku wynika, że większość Serbów widziałoby na tronie 72-letniego księcia Aleksandra II Karadziordziewicia, który urodził się i wychował w Wielkiej Brytanii.

W jednym z ostatnich wywiadów Karadziordziewić stwierdził, że monarchia cieszy się dużym poparciem nawet wśród tych, którzy nie są rojalistami. Podkreślił, że nie zamierza prowadzić politycznej kampanii na rzecz przywrócenia ustroju, a decyzja o jego wprowadzeniu powinna należeć do wszystkich Serbów.

- Wielu ludzi, nawet tych, którzy nie są monarchistami, zapatrują się na monarchię parlamentarną jako dobre rozwiązanie dla Serbii. Żaden kraj nie jest temu przeciwny, nawet Amerykanie. Jest to sprawa naszej polityki wewnętrznej - ocenił książę w rozmowie z portalem BalkanInsight.

drpretz

Podziel się opinią

Share
drpretz
drpretz