Trwa ładowanie...

Będzie pomoc dla rolników, którym przymrozki zniszczyły uprawy. Nawet 2 tys. zł za hektar

Wiosenne przymrozki dały się w tym roku we znaki rolnikom. Ci, którzy stracili przynajmniej 70 proc. upraw, mogą otrzymać pomoc finansową. Jest jednak haczyk. Rolnicy, którzy nie byli ubezpieczeni, dostaną mniej pieniędzy.

Share
Będzie pomoc dla rolników, którym przymrozki zniszczyły uprawy. Nawet 2 tys. zł za hektar
Źródło: WP.PL, fot: Izabela Trzaska
d9u682y

Fala przymrozków przeszła przez Polskę w kwietniu. Skutki odczuwamy dzisiaj, bo za owoce musimy płacić znacznie wiecej niż w ubiegłym roku. Ale to, co dla konsumentów jest pewną niedogodnością, dla rolników jest prawdziwą tragedią.

Zobacz też: Sadownicy przerażeni stratami. Owoce mogą być rekordowo drogie

- W drugiej dekadzie kwietnia wystąpiły długotrwałe spadki temperatury, które spowodowały uszkodzenia pąków kwiatowych w sadach drzew owocowych, szczególnie czereśni, moreli, brzoskwiń, wiśni, grusz i wczesnych odmian jabłoni - wynika z oceny przeprowadzonej w maju przez rzeczoznawców terenowych GUS.

Na plantacjach krzewów owocowych najbardziej ucierpiały plantacje malin jesiennych oraz wczesne odmiany czarnych porzeczek. - W tym okresie temperatura w ciągu dnia oscylowała w granicach 5 stopni, ale nocą spadała do pięciu, a nawet ośmiu kresek poniżej zera - wskazuje GUS.

d9u682y

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało właśnie, że najbardziej poszkodowani rolnicy mogą wystąpić o pomoc finansową. Warunek: szkody musiały sięgnąć co najmniej 70 proc. upraw. W przypadku sadów wsparcie ma wynosić 2 tys. zł za hektar, a plantacji krzewów owocowych i truskawek - 1 tys. zł za hektar. Wysokość pomocy na jedno gospodarstwo nie może być jednak większa niż równowartość 15 tys. euro.

Wnioski trzeba składać u kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl).

Kwota pomocy będzie zmniejszana o 50 proc. dla rolników nieposiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej.

Wnioski można składać od 13 do 27 września 2017 r.

d9u682y

Podziel się opinią

Share
d9u682y
d9u682y