Trwa ładowanie...

Ceny owoców rekordowo wysokie. Wiśnie już się skończyły, moreli i brzoskwiń jak na lekarstwo

Dla wielbicieli owoców to wyjątkowo słaby rok. Z hurtowni zniknęły już wiśnie, mniej jest śliwek, jabłek, brzoskwiń i moreli. To nie koniec złych wiadomości. Zdecydowanie głębiej trzeba w tym roku sięgać do portfela. Przy kasie ceny są nawet cztery razy wyższe niż jeszcze rok temu.

Ceny owoców rekordowo wysokie. Wiśnie już się skończyły, moreli i brzoskwiń jak na lekarstwoŹródło: Shutterstock.com
d29iq03
d29iq03

Wiśni na rynku hurtowym w Broniszach już nie ma. Po prostu się skończyły.

Wszystko przez skrajnie małe zbiory. W tym roku było to - według danych Głównego Urzędu Statystycznego - zaledwie 70 tysięcy ton. Dlaczego zaledwie? W ubiegłym roku wiśni było 194 tys. ton. Kupujący mogli to poczuć w portfelach. Ceny były czterokrotnie wyższe niż kilkanaście miesięcy temu.

W przypadku innych owoców wcale nie jest lepiej. Tegoroczne zbiory śliwki to 40 proc. tego, co plantatorzy mieli w ubiegłym roku. W efekcie ceny podskoczyły dwukrotnie. W tej chwili na rynku w Broniszach wahają się od 3 do 5 zł za kilogram w hurcie. W osiedlowych sklepach, na bazarach może być nieznacznie drożej.

d29iq03

Jabłka? Też droższe. Odmiany "piros", "papierówka" czy "paula red" są droższe od 20 do nawet 45 proc. W porównaniu do zeszłego roku tych owoców będzie mniej o 35 proc. Wszystkiemu winne są przymrozki. Plantatorzy od kilku miesięcy ostrzegali, że sezon na owoce będzie wyjątkowo krótki i wyjątkowo drogi. I tak rzeczywiście jest.

To wcale nie jest koniec złych informacji. Mniejsze zbiory w tym roku będą mieli hodujący brzoskwinie i morele.

Zobacz także: Sadownicy przerażeni stratami

- Brzoskwiń i moreli zbierzemy w tym roku tylko 1/3 tego co w 2016 roku. Ceny w ofercie hurtowej krajowych brzoskwiń wahają się od 3 do 4 zł za kilogram w opakowaniach po 6-10 kg. Morele kosztują od 3 do 8 zł za kilogram - informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznik hurtowni w Broniszach.

d29iq03

Zaznacza jednak, że wciąż do kupienia jest sporo malin. Ceny? Od 10 do 15 zł za kilogram w hurcie. - Truskawki odmian późnych są w takiej samej cenie, a dostawy są spore. Nie brakuje w sprzedaży porzeczek - informuje. Tyle na pocieszenie.

Co w zamian? Warzywa. - Sporo warzyw jest tańszych niż rok temu. Bakłażany, bób, fasola szparagowa, pomidory spod osłon, natka i koperek notują niższe ceny w porównaniu do cen sprzed roku - informuje.

I tak – krajowa fasola szparagowa w hurcie kosztuje średnio 5,5 zł za kilogram. Tyle samo pomidorów to koszt około 2 zł. Krajowy bób - 6,5 zł. Oczywiście cały czas mowa o cenach hurtowych.

Lubisz przetwory? Niektóre też wyjdą drożej. - W porównaniu z minionym rokiem o połowę droższe są ogórki. W ofercie Rynku Hurtowego Bronisze sprzedawane są w cenie od 1 zł do 2,5 zł za kilogram - informuje Skoczewska. - Im drobniejsze, tym droższe. Dobrą informacją jest, że warzyw gruntowych powinniśmy zebrać tyle samo, ile rok temu, czyli ponad 4,5 miliona ton – dodaje.

d29iq03
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29iq03