Trwa ładowanie...

Będzie premia za szybkość? Rząd zastanowi się, czy nagradzać za szybkie urodzenie drugiego dziecka

Premia za szybkość - to element polityki prorodzinnej w Szwecji. Jeśli kolejne dziecko urodzi się w ciągu 30 miesięcy od urodzenia poprzedniego, to urlop rodzicielski można wydłużyć nawet o rok. Zdaniem minister rodziny Elżbiety Rafalskiej wprowadzenie takiego rozwiązania jest warte rozważenia także w Polsce.

Będzie premia za szybkość? Rząd zastanowi się, czy nagradzać za szybkie urodzenie drugiego dzieckaŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d3hnajf
d3hnajf

- Wydaje mi się, że to jest ważna zachęta, godna rozważenia - powiedziała minister cytowana przez PAP. - Należałoby się jednak zastanowić, w jakim kierunku dokładnie tutaj pójść - wydłużenia urlopu czy innego sposobu przekonania rodzin - dodała. Przypomniała także, że Polki coraz później decydują się na dziecko. - Czasami ta decyzja zapada zbyt późno, aby urodziło się drugie dziecko. Dlatego, wydaję mi się, że należy zachęcić rodziców, żeby szybciej się decydowali na kolejne dzieci - wskazała.

Szwedzi prowadzą konsekwentną politykę prorodzinną od dekad. Jak zwracają w ostatnim raporcie uwagę eksperci PwC, jej celem jest umożliwianie pogodzenia kariery zawodowej z życiem rodzinnym. Bardzo ważnym aspektem jest równouprawnienie zarówno w sferze zawodowej, jak i sferze rodzinnej. Takie podejście przyczynia się do większej aktywizacji zawodowej kobiet oraz do większego zaangażowania mężczyzn w życie rodzinne.

Jesteś rodzicem? Zobacz, na co możesz liczyć od państwa

Tymczasem w Polsce 30 proc. kobiet rezygnuje z posiadania dzieci z obawy przed potencjalnym konfliktem dom – praca - wynika z tego samego raportu. Jednocześnie nasz kraj znajduje się w ogonie państw stosujących elastyczne formy zatrudnienia. Systematycznie wzrasta liczba godzin spędzanych przez kobiety w pracy. Tym samym polskie dzieci spędzają coraz więcej czasu w przedszkolach, żłobkach i klubach malucha. Polski wynik jest jednym z najwyższych w Europie: to o 13 godzin więcej niż średnia UE dla dzieci do trzeciego roku życia i o 6 godzin więcej niż średnia UE dla dzieci powyżej 3 lat.

Średnia kwota pomocy państw Unii Europejskiej przekładająca się na ulgi na dzieci i świadczenia rodzinne wynosi obecnie ok. 10 178 zł rocznie. W Polsce jest to 8 225 zł, ale w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia daje nam czwartą pozycję wśród 28 krajów Unii.

d3hnajf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hnajf