Belgia apeluje o "europejskie rozwiązanie" dla Opla

Szef rządu federalnego Belgii i
premier regionu autonomicznego Flandrii wystosowali pismo do władz
Niemiec i do Komisji Europejskiej, nalegając na rozwiązanie
problemu Opla na szczeblu europejskim.

Belgia apeluje o "europejskie rozwiązanie" dla Opla
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | BERND THISSEN

Rząd Niemiec ma dzisiaj podjąć decyzję w sprawie partnera dla Opla. Mówiono dotychczas o trzech oferentach (Fiat, kanadyjsko-austriacka Magna i amerykański holding Ripplewood). We wtorek pojawiły się doniesienia, że Oplem zainteresowana jest też chińska firma motoryzacyjna BAIC (Beijing Automotive Industry Holding Co.).

W czterech zakładach na terenie Niemiec Opel zatrudnia 25 tys. ludzi. Ale - jak podkreśla strona belgijska - europejskie operacje General Motors, to także zakłady Opla w Belgii, w Polsce i Hiszpanii, Vauxhall w Wielkiej Brytanii i Saab w Szwecji.

Belgijskie zakłady Opla w Antwerpii wyprodukowały w zeszłym roku 132.426 samochodów i zatrudniały 2584 osoby.

_ Rozwiązanie dla Opla jest w końcowej fazie, więc napisałem wraz z premierem (Belgii Hermanem Van Rompuyem) do (kanclerz Niemiec Angeli) Merkel i do Komisji Europejskiej z prośbą, żebyśmy spojrzeli na to na szczeblu europejskim i żebyśmy nie znaleźli się w sytuacji, w której Niemcy znajdują rozwiązanie, a my musimy się go trzymać _ - powiedział premier Flandrii Kris Peeters.

Rząd Belgii potwierdził, że pismo zostało wystosowane do Angeli Merkel, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso oraz do unijnego komisarz ds. przemysłu Guentera Verheugena.

Reuters odnotowuje, że oferta firmy Magna przewiduje jedynie gwarancję utrzymania czterech zakładów Opla w Niemczech. Zakłady w Antwerpii mogłyby produkować samochody dla "kogoś innego", albo zostałyby zamknięte.

Peeters mówił w środę belgijskim mediom, powołując się na swe rozmowy z szefem Fiata Sergio Marchionne, że Włosi nie zamknęliby zakładów w Antwerpii. Niemiecka gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" informowała przed kilku dniami, że Fiat nie przewiduje żadnych zmian, jeśli chodzi o fabrykę Opla w Gliwicach.

Plany holdingu Ripplewood nie są znane. Z kolei - jak informował w środę Reuters - plan chińskiej firmy BAIC przewiduje podobno utrzymanie wszystkich czterech zakładów Opla w Niemczech przez co najmniej dwa lata, bez redukcji zatrudnienia; brak informacji o planach dla zakładów Opla w innych krajach.

Jeśli żadna z ofert nie okaże się dla Niemców satysfakcjonująca, wciąż aktualna jest opcja "kontrolowanej niewypłacalności" Opla. (PAP)

az/ ap/

Źródło artykułu:PAP
samochódprzejęciemotoryzacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)