Trwa ładowanie...
d46eaap
25-11-2015 09:09

Belka: Obniżka stóp proc. byłaby niewłaściwa, ale nie byłaby katastrofą

Warszawa, 25.11.2015 (ISBnews) - Obniżka stóp procentowych byłaby niepotrzebna i niewłaściwa, ale z drugiej strony patrząc - nie byłaby katastrofą, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka.

d46eaap

"Uważam, że obniżka stóp procentowych jest niepotrzebna i będzie niewłaściwa, ale z drugiej strony patrząc, czy będzie katastrofą? Nie sądzę. Tym bardziej że każdy miesiąc, który oddala nas od kampanii wyborczej, jest korzystny z punktu widzenia mądrej polityki gospodarczej. Kiedyś powiedziałem, że najmądrzejsza opozycja w sprawach gospodarki jest głupsza od najgłupszego rządu. Jak ktoś przechodzi z opozycji do rządu, to natychmiast wraca mu rozsądek" - powiedział Belka w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu".

Dodał, że zaleca w tej kwestii "spokój i trochę refleksji". Według niego, w grudniu dynamika cen będzie zbliżona do zera, a może nawet inflacja wyjdzie na lekki plus. W ciągu najbliższych miesięcy deflacja przekształci się w widoczną, choć niską, inflację. Realna stopa procentowa obniży się więc o jakieś 1,5 pkt proc., a może więcej, podkreślił szef banku centralnego.

"Czy obniżka stóp procentowych o 25 pb obniży koszt kredytów? Obawiam się, że banki zwiększą marże. Czy zwiększy się finansowanie przedsiębiorstw? Jeśli tak, to w granicach błędu statystycznego. Czy tańsze będzie finansowanie budżetu? Też nie, bo dzisiaj ono zależy od globalnych rynków finansowych" - wskazał Belka.

Podczas listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) część członków Rady uważało, że choć na bieżącym posiedzeniu stopy procentowe powinny pozostać niezmienione, to w kolejnych miesiącach nie można wykluczyć potrzeby ich niewielkiego obniżenia, wynika z "minutes" tego spotkania, opublikowanych wcześniej przez NBP.

Według analityków bankowych, poziom stóp procentowych nie zmieni się w ciągu najbliższych miesięcy, a większość z nich sądzi, że pierwszych decyzji w tym zakresie powinniśmy spodziewać się dopiero w 2016 r., kiedy rozpocznie się kadencja nowej Rady.

(ISBnews)

d46eaap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46eaap