Trwa ładowanie...
d1uwuyq

Belka: obniżka stóp procentowych nie jest potrzebna

Obniżka stóp procentowych nie jest potrzebna. Nie spowodowałaby, że kredyty stałyby się tańsze - poinformował w środę na konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka. Rada Polityki Pieniężnej na grudniowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Share
d1uwuyq

"Uważam, że obniżka stóp nie jest potrzebna. (...) Uważam, że najprawdopodobniej taka obniżka nie spowodowałaby dalszego potanienia kredytu" - powiedział Belka podczas środowej konferencji prasowej po grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

"Proszę nie robić z tego jakiegoś +być albo nie być+, czy jak to kiedyś było w innym kontekście +Nicea albo śmierć+. Tragedii nie będzie, a korzyść z tego żadna, a może być z tego problem dodatkowy" - podkreślił prezes NBP.

Rada Polityki Pieniężnej na grudniowym posiedzeniu zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

d1uwuyq

Główna stopa tzw. referencyjna nadal będzie wynosić 1,5 proc. Stopa lombardowa pozostanie na poziomie 2,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa będzie nadal wynosić 0,50 proc. w skali rocznej, a stopa redyskonta weksli pozostanie na poziomie 1,75 proc. w skali rocznej.

"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, uznając, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz makroekonomicznej równowagi" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady.

Ostatni raz RPP zmieniła stopy procentowe w marcu br., obniżając wszystkie o 50 punktów.

d1uwuyq

Podziel się opinią

Share
d1uwuyq
d1uwuyq