Belka: unia bankowa korzystna dla UE i Polski

Widzimy zalety unii bankowej. Będzie ona korzystna dla całej Unii Europejskiej, w tym także Polski - powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka podczas konferencji organizowanej przez polski bank centralny.

- W obecnych okolicznościach reformy powinny mieć charakter wielowymiarowy. One nie mogą być fragmentaryczne. Unia bankowa powinna być realizowana wspólnie z unią fiskalną - dodał szef NBP.

Belka mówił też, że ostatnie decyzje podjęte na szczeblu Unii Europejskiej wykazały, że zmierzamy w stronę bardziej efektywnej i bardziej trwałej unii monetarnej. Dodał, że chodzi m.in. o ostatnie decyzje Europejskiego Banku Centralnego dotyczące nielimitowanego skupu obligacji krajów strefy euro z rynku wtórnego, o ile wystąpią one o pomoc z funduszy ratunkowych.

Szef NBP odniósł się też do zintegrowanego europejskiego nadzoru finansowego. - Bez cienia wątpliwości potrzebujemy takiego jednakowego nadzoru, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy połączenia w europejskim sektorze bankowym - wskazał.

Decyzje o wzmocnieniu nadzoru bankowego podjęto w efekcie kryzysu zadłużeniowego w krajach UE, a w czerwcu 2012 r. zaczęły się prace nad przekazaniem części nadzoru nad bankami Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC), który miałby nadzorować banki w strefie euro. Projekty odpowiednich rozporządzeń ws. tzw. unii bankowej zostały przez KE opublikowane we wrześniu 2012 r.; planuje się, że EBC obejmie nadzór nad bankami na początku przyszłego roku.

Czwartkową konferencję Narodowego Banku Polskiego zatytułowano "Rekonfiguracja Europy - perspektywa Europy Środkowej i Wschodniej". W spotkaniu udział biorą przedstawiciele banków centralnych z Europy i świata, znani ekonomiści oraz przedstawiciele ośrodków akademickich. To druga edycja dorocznej konferencji NBP z cyklu "Przyszłość gospodarki europejskiej", organizowana pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)