Trwa ładowanie...
d4bhb3e
11-03-2016 16:50

Belka: Złoty zachowuje stabilność i odzwierciedla fundamenty polskiej gospodarki

Warszawa, 11.03.2016 (ISBnews) - Po osłabieniu z ostatnich miesięcy, złoty umacnia się w reakcji na wczorajszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego (EBC), ale zasadniczo zachowuje stabilność i odzwierciedla fundamenty polskiej gospodarki, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka.

d4bhb3e
d4bhb3e

"Złoty osłabił się o kilka procent w ciągu ostatnich miesięcy, teraz wzmocnił się, dzielnie odrabia straty. Ale ogólnie zachowuje stabilność i odzwierciedla fundamenty polskiej gospodarki" - powiedział Belka podczas konferencji prasowej.

W bezpośredniej reakcji na decyzje EBC złoty umocnił się do poniżej 4,29, ale na koniec sesji był już blisko 4,325. Obecnie wynosi 4,3.
EBC obniżył stopę depozytową o 10 pb do -0,40%, zaś benchmarkową stopę procentową kredytu refinansowego - o 5 pb do 0,00% i stopę kredytu w banku centralnym - o 5 pb do 0,25%. Analitycy oczekiwali obniżki stopy depozytowej o 0,10 pkt proc. i pozostawienia stopy benchmarkowej na niezmienionym poziomie.

Ponadto EBC zdecydował, że miesięczny skup w ramach programu skupu aktywów wzrośnie do 80 mld euro począwszy od kwietnia. Jednocześnie szef banku Mario Draghi powiedział podczas konferencji prasowej, że biorąc pod uwagę perspektywy wzrostu gospodarczego i inflacji EBC obecnie uważa, iż dalsze obniżki stóp nie będą potrzebne, choć zastrzegł, iż nowe fakty mogą zmienić to stanowisko.

(ISBnews)

d4bhb3e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bhb3e