Trwa ładowanie...
d2i0vw5
23-07-2014 13:25

Belka: zmiany w ustawie o NBP mają być na sytuacje skrajne (krótka4)

Zmiany w ustawie o NBP mają przygotować nas na sytuacje skrajne - powiedział szef banku centralnego Marek Belka, przedstawiając w środę w Sejmie sprawozdanie z działalności w 2013 r.

d2i0vw5
d2i0vw5

"Trzeba być przygotowanym na sytuacje skrajne, umieć działać zapobiegawczo i budować arsenał wtedy, gdy nie trzeba go użyć (...). Uczmy się na błędach innych, byśmy nie byli skazani na popełnianie własnych błędów" - mówił.

"Na razie sformułowany jest tylko projekt założeń do projektu zmiany ustawy, który zarysowuje potrzebne rozwiązania. Ostateczny kształt ustawy będzie zależał od tego, jaki zechce jej nadać parlament" - wskazał.

Dodał, że ustawa o NBP z 1997 r. była tylko raz nowelizowana, w 2003 r.

"Doświadczenia zebrane w ciągu kilkunastoletniego okresu jej obowiązywania i stosowania wskazywały na potrzebę aktualizacji jej przepisów oraz wprowadzenia zmian i dodania nowych regulacji. W związku z tym, w 2011 r. podjęte zostały w NBP prace nad nowelizacją tej ustawy. Ponieważ bank centralny nie posiada inicjatywy ustawodawczej, opracowany w NBP roboczy tekst projektu nowelizacji ustawy o NBP przekazałem osobiście, w dniu 18 marca 2013 r., ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu, z prośbą o podjęcie prac nad tym projektem w trybie właściwym dla rządowych inicjatyw ustawodawczych" - wyjaśnił Belka.

d2i0vw5

"Proponowane zmiany w ustawie o NBP zmierzały do: doprecyzowania zasad funkcjonowania NBP w ramach zapisów obecnej ustawy, ale przede wszystkim przygotowania polskiego systemu finansowego na sytuacje ekstremalne" - podkreślił.

Wskazał, że w projekcie znalazły się przepisy dotyczące dwóch kwestii budzących ostatnio duże zainteresowanie. Chodzi o przepisy dotyczące sprzedaży i kupna dłużnych papierów wartościowych, także poza operacjami otwartego rynku oraz przepisy dotyczące kompetencji RPP i zarządu NBP dotyczących corocznego sprawozdania finansowego NBP.

"Najważniejszą przyczyną wprowadzenia do projektu ustawy propozycji nabywania i sprzedawania przez NBP papierów wartościowych poza operacjami otwartego rynku jest umożliwienie przede wszystkim odkupu skarbowych papierów wartościowych od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w transakcjach bilateralnych, poza operacjami otwartego rynku" - wskazał.

Dodał, że BFG odpowiada za bezpieczeństwo depozytów w Polsce na wypadek upadłości banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. "Gdyby BFG chciał szybko sprzedać te papiery na rynku (...), wtedy mógłby wywołać gwałtowny i nieuzasadniony spadek cen skarbowych papierów wartościowych. Zgodnie z obecnym prawem, w takiej sytuacji BFG nie może sprzedać na rzecz NBP posiadanych obligacji skarbowych. Należy stworzyć taką możliwość i stąd propozycja zakupu papierów poza operacjami otwartego rynku" - wyjaśnił.

"Warto dodać, że zakup papierów wartościowych może także służyć stabilizacji i utrzymaniu płynności na rynku danego papieru wartościowego. Na przykład, możliwość zakupu skarbowych papierów wartościowych może być zabezpieczeniem kraju na okoliczność nagłej sprzedaży obligacji skarbowych przez inwestorów zagranicznych" - dodał.

d2i0vw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i0vw5