Berlin ze zrozumieniem odnosi się do polskiego punktu widzenia ws. OFE

Niemcy ze zrozumieniem odnoszą się do polskiego punktu widzenia dotyczącego odliczenia transferów do OFE od długu publicznego - powiedział premier Donald Tusk podczas poniedziałkowej wizyty w Berlinie.

0- Na pewno tutaj w Berlinie, mimo że mamy różne systemy emerytalne, mamy bardzo wysoki poziom zrozumienia dla polskiego punktu widzenia. Dlatego propozycje, jakie pojawiają się w czasie dyskusji na EcoFin (Rada do spraw gospodarczych i finansowych, ang. Economic and Financial Affairs Council - PAP) coraz częściej uwzględniają punkt widzenia tych państw, które zreformowały swój system emerytalny - powiedział Tusk na konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Jak dodał, jesteśmy jeszcze daleko od ostatecznego rozstrzygnięcia. - Ale ja także czuję od moich partnerów, w tym od pani kanclerz dużo więcej zrozumienia dla tej polskiej specyfiki. To jest dla nas ważny sygnał - zaznaczył premier.

Nasz kraj od kilku miesięcy domaga się na forum UE trwałego rozwiązania gwarantującego, że transfery do OFE nie będą powiększały długu i deficytu publicznego tak, by kraje, które jak Polska przeprowadziły kosztowne reformy, nie były w gorszej sytuacji względem tych, które tego nie zrobiły.

Zdaniem resortu finansów, jedna trzecia całego długu publicznego w Polsce jest skutkiem przekazywania pieniędzy z ZUS do OFE. Gdyby nie reforma, dług publiczny wyniósłby w Polsce 40 proc. PKB i bylibyśmy w pierwszej piątce krajów UE z najniższym długiem.

1 grudnia minister finansów Jacek Rostowski był z wizytą w Brukseli w Komisji Europejskiej, gdzie starał się przekonać komisarza ds. gospodarczych i walutowych Oli Rehna do całkowitego i trwałego odliczenia kosztów transferu środków do OFE od długu publicznego kraju.

Źródło artykułu:PAP
donald tuskofeBerlin

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)