Bez komórki ani rusz
Patentem na kryzys ma być szybkość w dokonywaniu płatności. Dostawcy towarów i usług nie mogą sobie w dzisiejszych czasach pozwolić na zatory płatnicze. W tym ma im pomóc telefon komórkowy.
20.02.2009 08:16
Już dziś w Polsce jest ich więcej niż obywateli - używamy około 45 mln komórek. Wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Niebawem do telefonu prywatnego i służbowego dołączymy komórkę handlową. Będziemy przy jej pomocy wykonywać przelewy pieniężne i płacić zwykłe rachunki w sklepie, na nasz ekran spłynie reklama o promocjach, można też będzie przelać pieniądze z komputera do pamięci komórki i wykorzystywać ją jak elektroniczną portmonetkę.
Już w grudniu 2008 r. Visa zainaugurowała w USA usługę, która łączy funkcje przesyłania ofert handlowych, powiadomień o transakcjach i systemu lokalizacji. Dostajemy powiadomienie np. o wyprzedaży, a kiedy dokonamy zapłaty kartą, na komórkę otrzymamy potwierdzenie wykonanej transakcji i miejsce, gdzie do niej doszło. To dość ważny sygnał także w czasach podrabiania kart i wyciągania pieniędzy z naszego konta za pomocą specjalnie przygotowanych bankomatów. Szybka wiadomość o transakcji - będą odnotowywane w czasie zbliżonym do rzeczywistego - oznacza więc większe bezpieczeństwo naszych kart. To nie wszystkie nowości.
_ W ostatnim okresie uruchomiliśmy programy pilotażowe płatności komórkowych w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii oraz w Szwajcarii _- mówi Sandra Alzetta, wiceprezes Visa Europe ds. innowacyjności.
Testy wypadły pomyślnie i niebawem powszechna będzie zapłata komórką w kasie sklepu nawet za najdrobniejsze zakupy. Pieniądze trafią do terminala sklepu za pośrednictwem usługi Visa payWave. Będziemy także tą samą drogą płacić za dostawę pizzy do domu, gdzie nie mamy ani złotówki w gotówce. Inna nowinka to przelewy pieniężne pomiędzy kilkoma aparatami komórkowymi. Kolejna: mamy pieniądze na koncie, a nasze dziecko przebywające na feriach w górach pilnie ich potrzebuje? Nic prostszego, prześlemy mu je z komputera na komórkę, którą będzie płaciło za skipas lub gorącą czekoladę.
Jeśli jesteśmy zakupomaniakiem albo tylko lubimy trzymać rękę na pulsie handlu - nowe oferty lub informacje o promocjach albo wyprzedażach z wybranej przez nas branży trafią bezpośrednio na naszą komórkę. W niej znajdziemy także kupony do realizacji w najbliższych sklepach uczestniczących w programie Visy. Dostaniemy także "inteligentny plakat" - specjalną obrazkową ofertę z pobliskich kawiarni czy sklepów typu "happy hour" lub "kup jeden produkt - drugi dostaniesz za darmo".
Kiedy to będzie możliwe? Przy obecnym rozwoju technologii i globalnej gospodarce można się spodziewać niektórych nowinek już w tym roku. Organizacja płatnicza Visa pokazuje je na razie w Barcelonie, na dorocznym Światowym Kongresie Telefonii Komórkowej Stowarzyszenia GSMA w dniach 16-19 lutego. Przyglądają się im uważnie przede wszystkim banki - bo to one znajdą się na celowniku operatorów komórkowych i organizacji płatniczych, zachęcających do nowych ofert dla klientów.
Beata Sypuła
POLSKA Dziennik Zachodni