Trwa ładowanie...

Bez ustawy emeryci nie dostaną pieniędzy

Gazeta Wyborcza podaje, że wypłata wcześniejszych emerytur od przyszłego roku jest nierealna. Zagrożone są też wypłaty z otwartych funduszy emerytalnych.

Share
Bez ustawy emeryci nie dostaną pieniędzyŹródło: WP.PL
d3hiq6v

Autor przypomina, że reforma emerytalna sprzed ośmiu lat zakłada wypłatę przez ZUS od przyszłego roku wcześniejszych emerytur. Każdego roku miałoby na nie przechodzić średnio 100 tysięcy osób.

Gazeta dotarła do listu skierowanego do ZUS-u, autorstwa Prokomu. Stwierdza się w nim, że uruchomienie w systemie informatycznym przyznawania i wypłaty emerytur pomostowych w terminie 1 stycznia 2008 roku jest juz praktycznie nierealne. Informatycy twierdzą, że na zmiany w systemie potrzeba półtora roku. Według Prokomu uchwalenie brakujących regulacji prawnych powinno nastąpić nie później niż w czerwcu 2007 roku.

Gazeta przypomina, że do pierwszych wypłat zostało dziewięć miesięcy. Rząd nie stworzył jeszcze ustawy, która określi, na jakich zasadach przyznawać wcześniejsze emerytury.

d3hiq6v

Politycy nie określili także, kto i na jakich warunkach ma wypłacać pieniądze w ramach otwartych funduszy emerytalnych - dodaje gazeta. Zespół pod kierownictwem wicepremiera Ludwika Dorna, który ma się tym zająć, jeszcze nie powstał.

Wyborcza cytuje wypowiedź Michała Boniego, byłego ministra pracy w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Nie dziwi się on Prokomowi, że ten dmucha na zimne. Zdaniem Boniego, winę ponoszą kolejne rządy sprawujące władzę od 1999 roku. Potrzebna jest interwencja premiera - cytuje byłego ministra Gazeta. W przeciwnym razie grozi nam tragedia.

d3hiq6v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hiq6v
d3hiq6v