Trwa ładowanie...
router
28-11-2017 15:02

Bezproblemowy Internet bezprzewodowy? Tak, jeśli wybierzesz dobry router

Niemieccy inżynierowie stworzyli router niemal doskonały. Do tego dorzucają pięcioletnią gwarancję. Produkt ma tylko jedną wadę - cenę.

Bezproblemowy Internet bezprzewodowy? Tak, jeśli wybierzesz dobry routerŹródło: Materiały prasowe
d2r46tz
d2r46tz

Dostawcy internetu przyzwyczaili nas do coraz szybszych łącz internetowych. Dziś standardem jest światłowód i prędkości łącza powyżej 150 Mb/s, a nawet 600 Mb/s.

Problem w tym, że dostarczenie łącza do domu to jedno. Później trzeba wykorzystać jego możliwości i z tym wciąż dostawcy sieci mają problem. Standardowe modemy z routerami Wi-Fi mają nie tylko ograniczone do minimum możliwości konfiguracyjne. Także ich zasięg pozostawia wiele do życzenia.

Doskonałym przykładem jest tu modem i router firmy Cisco z wbudowanym modułem Wi-Fi - najpopularniejszy model oferowany przez sieci kablowe. Urządzenie to, choć zgrabne, nie jest w stanie zapewnić dobrego i stabilnego zasięgu Wi-Fi w 70-metrowym mieszkaniu w bloku. Przeszkodą są oczywiście grube żelbetowe ściany, ale też anteny Cisco.

Z tych powodów od wielu lat jestem zmuszony do korzystania z zewnętrznych routerów, a dodatkowo wzmacniacza sieci.
Maksymalny zasięg

d2r46tz

Tym razem do redakcyjnych testów trafił router niemieckiej marki AVM FRITZ!Box 7590. Pierwsze, co poraża w tym urządzeniu to cena. Producent wycenia router na ponad tysiąc złotych! Stanowczo za dużo jak na polski rynek. Ale nawet to sprawia, że warto się nad tym zakupem zastanowić. Dlaczego?

Bo niemiecka marka szczyci się tym, że praca tych urządzeń nie wymaga od użytkownika zaangażowania. Konfiguracja urządzenia zajmuje kilka minut i to wszystko co musimy z nim zrobić. Routery tej marki - a testowałem ich już kilka - nie zawieszają się, nie świecą migoczącymi diodami, można powiedzieć, że są niezauważalne.
Domowa biblioteka w każdym urządzeniu

Tak też jest z FRITZ!Box 7590, który został ukryty za telewizorem. Pierwsze odkrycie tuż po podłączeniu? Zasięg. Router zapewnia pełne pokrycie wspomnianego 70 metrowego mieszkania. Mogłem odłączyć wzmacniacze sygnału, bo nie były już potrzebne. Cieszy to tym bardziej, że anteny w routerze są ukryte wewnątrz. Nic nie wystaje, niczego nie można uszkodzić - antenki to ulubiony zestaw do zabawy dla dzieci.

Na doskonałym zasięgu możliwości FRITZ!Box 7590 się nie kończą. Router to bowiem centrum multimedialne. Do urządzenia można podłączyć dwa dyski sieciowe/drukarkę sieciową, by dostęp do zgromadzonych tam plików - muzyki, filmów, dokumentów, miały wszystkie domowe urządzenia z Wi-Fi - od telewizora, po komórkę.
Sprawdź rachunki za prąd

d2r46tz

Oprogramowanie FRITZ!Box 7590 umożliwia również dokładnie skonfigurowanie dostępu do sieci. Osobne łącze możemy udostępnić gościom, jeśli nie chcemy, by mieli ”wejście” do naszych dysków. Podobnie jest z urządzeniami multimedialnymi dzieci, czy klientów firmowych.

Możemy dokładnie zaplanować do jakich zasobów będą mieli dostęp najmłodsi oraz osoby z zewnątrz oraz w jakich godzinach. To rozwiązanie szczególnie przydaje się, gdy korzystamy z limitowanego internetu mobilnego.

Ciekawą funkcją jest również Smart Home. Podłączenie inteligentnych gniazdek - FRITZ!DECT 200 do naszej sieci Wi-Fi sprawia, że możemy kontrolować zużycie prądu.

d2r46tz

Gdy podłączymy gniazdko do listwy, możemy zobaczyć zużycie energii np. 10 urządzeń jednocześnie - porażające odkrycie, jeśli ktoś szuka informacji dlaczego tak dużo płaci za prąd.

Producent chwali się również tym, że do routera można podłączyć telefon analogowy, internetowy itd. Tego rozwiązanie jednak nie testowaliśmy, bo w domu dostęp do telefonu skutecznie zastępuje komórka. Jednak w niewielkim biurze, można do routera podłączyć nawet 10 kont telefonii internetowej. To znacznie tańsze rozwiązanie, szczególnie gdy firma posiada klientów za granicą.
Internauci chwalą Fritza

Czy w FRITZ!Box 7590 czegoś zabrakło? Wydaje się, że to urządzenie kompletne, choć producent co kilka miesięcy dostarcza klientom bezpłatne aktualizacje z poprawkami i dodatkowymi rozwiązaniami.

Niemieccy inżynierowie stworzyli więc router niemal doskonały, zarówno do mieszkania, domu jak i biura. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że niebawem równie dobra będzie cena FRITZ!Box 7590 - wciąż jak na polski rynek jest ona wygórowana.

Pełna specyfikacja techniczna urządzenia, znajduje się pod tym adresem:
https://fritzbox.com.pl/pl/p/AVM-FRITZBox-7590/115

d2r46tz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r46tz