Trwa ładowanie...
usa

Bezrobocie wciąż wysokie - zła wiadomość dla Obamy i Demokratów

Najnowsze dane z rynku pracy w USA, ostatnie ogłoszone przed wyborami do Kongresu 2 listopada, nie przyniosły pocieszających wieści dla Demokratów, zagrożonych utratą większości przynajmniej w Izbie Reprezentantów.

Share
Bezrobocie wciąż wysokie - zła wiadomość dla Obamy i Demokratów
Źródło: Jupiterimages
dv0i0n9

Jak podało w piątek Ministerstwo Pracy, bezrobocie we wrześniu utrzymywało się na poziomie 9,6 proc., ale ubyło w tym miesiącu prawie 100 tysięcy miejsc pracy.

Najnowsze dane wskazują, że gospodarka, mimo oficjalnego zakończenia recesji, bardzo powoli dochodzi do siebie i sektor prywatny nie kwapi się ze zwiększaniem zatrudnienia.

Główną tego przyczyną są zmiany przyzwyczajeń konsumentów amerykańskich - zamiast kupować, wolą oni teraz oszczędzać i spłacać kredyty.

dv0i0n9

Wysokie bezrobocie na niespełna cztery tygodnie przed wyborami do Kongresu to zła wiadomość dla Demokratów. Niestwarzanie miejsc pracy, mimo obietnic administracji prezydenta Baracka Obamy, jest głównym argumentem ich republikańskich przeciwników w kampanii wyborczej.

Zdaniem ekonomistów, stagnacja gospodarki może potrwać kilka lat, co źle wróży także perspektywom reelekcji Obamy w wyborach w 2012 r.

Tomasz Zalewski

dv0i0n9

Podziel się opinią

Share
dv0i0n9
dv0i0n9