Trwa ładowanie...
di9ps1c

Bezrobotni z Rzeszowa będą mieli darmową komunikację

Ostatniego dnia września radni stolicy Podkarpacia podjęli decyzję, by bezrobotni w Rzeszowie mogli jeździć za darmo miejskimi autobusami. Żeby dostać bilet bezrobotni będą musieli spełnić kilka warunków - podaje portal Rzeszów News.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bezrobotni z Rzeszowa będą mieli darmową komunikację
(WP.PL, Fot: Damian Wis)
di9ps1c

Ostatniego dnia września radni stolicy Podkarpacia podjęli decyzję, by bezrobotni w Rzeszowie mogli jeździć za darmo miejskimi autobusami. Żeby dostać bilet, będą musieli spełnić kilka warunków - podaje portal Rzeszów News.

Po pierwsze rzeszowianin bez pracy będzie musiał być zarejestrowany w urzędzie pracy i posiadać stosowne zaświadczenie uprawniające do bezpłatnych przejazdów. Mają one być wydawane przez urzędników.

Teoretycznie z ulgi będzie mogło skorzystać ok. 9 tys. bezrobotnych. Wlicza się w to także mieszkańców z gmin ościennych, które podpiszą umowę z miastem.

di9ps1c

Jak podaje lokalny portal, według wstępnych analiz, z bezpłatnej jazdy autobusem skorzysta ok. 3 tys. osób. Jednak radni miasta mają pewne wątpliwości.

- Sama idea nie budzi zastrzeżeń, chodzi jednak o sposób realizacji. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że co najmniej 5 tys. osób, co miesiąc przyjdzie do urzędu pracy po takie zaświadczenia, a to masa roboty dla pracowników - powiedział dla portalu Rzeszów News Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Jednocześnie przewodniczący Rady Miasta zastanawiał się, czy nie warto poczekać na wprowadzenie elektronicznego biletu i karty miejskiej. Zastrzeżenia innej natury ma radny z PIS, Robert Kultys.

- Rozumiem, że w Rzeszowie są osoby rzeczywiście potrzebujące pomocy, ale są również "lumpy i pijaki", które będą chciały za darmo na koszt podatnika korzystać z takich ulg. Jak rozróżnić ludzi naprawdę potrzebujących pomocy – pytał Kultys, który uważa, że nie brakuje osób, chcących wykorzystywać publicznie pieniądze i tych, którym po prostu nie chce się pracować.

di9ps1c

Burmistrz miasta jest zdania, że "w autobusach jest dość miejsca, by zmieściło się jeszcze kilka osób bezrobotnych". Co więcej, przypomina, że miasto płaci za wozokilometr. - Autobus cały czas jedzie i nieważne, ile osób jest w środku. To tak oczywiste, że nie ma co dyskutować – mówił Tadeusz Ferenc.

Uchwała została zaakceptowana przez radnych. Za było 20, trzech się wstrzymało od głosu. Darmowa komunikacja dla bezrobotnych w Rzeszowie ruszy od przyszłego miesiąca.

Płacisz taniej niż za autobus, jedziesz szybciej i wygodniej. Sprawdź!

di9ps1c

Podziel się opinią

Share
di9ps1c
di9ps1c