Trwa ładowanie...
decrfbh
22-01-2005 01:05

Bezrobotny pojedzie na Zachód?

Bank fachowców w Wojewódzkim Urzędzie Pracy
w Olsztynie ma ułatwić kontakty bezrobotnych z zagranicznymi
pracodawcami. To szansa dla mechaników, informatyków i kucharzy.
Ma to być rejestr bezrobotnych (choć to nie warunek) specjalistów
chętnych do podjęcia pracy za granicą - pisze "Gazeta Olsztyńska".

decrfbh
decrfbh

_ Zapisanie się do naszego banku nie jest równoznaczne z otrzymaniem oferty pracy _ - zastrzega Wiesław Drożdżyński, wicedyrektor urzędu. _ Ewidencja specjalistów ma ułatwić nawiązywanie kontaktów między pracownikami a potencjalnymi pracodawcami _ - wyjaśnia.

Jak informuje dziennik, Elżbieta Amulewicz, kierownik wydziału pośrednictwa pracy WUP, podkreśla że bank czeka na odzew osób z konkretnym zawodem w ręku. _ Nie dotyczy to np. osób chcących pracować przy zbiorach owoców _ - tłumaczy. Zagraniczni pracodawcy poszukują bowiem fachowców w konkretnych dziedzinach. Na oferty pracy mogą liczyć m.in. kierowcy, operatorzy maszyn, blacharze, elektrycy, spawacze, informatycy, stolarze, kelnerzy, kucharze, murarze i mechanicy - podaje gazeta.

WUP ma oferty pracy z dwóch grup państw. Pierwsza grupa to państwa, z którymi nasz rząd podpisał umowy o współpracy w zakresie zatrudniania Polaków. To Niemcy, Hiszpania i Francja, które do tej pory nie otworzyły swoich rynków pracy dla obywateli nowych państw UE. Druga grupa to państwa biorące udział w programie Eures. To Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja, które otworzyły swoje rynki pracy dla "nowych" w Unii oraz grupa państw, które razem z Polską wstąpiły do wspólnoty 1 maja ubiegłego roku (Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, Cypr i Malta). W tej chwili WUP ma 33 oferty różnych krajach - informuje "Gazeta Olsztyńska".

_ Osoby zainteresowane ofertami muszą spełnić pewne warunki _ - mówi Elżbieta Amulewicz. Oprócz konkretnego zawodu, to znajomość języka obcego w stopniu przynajmniej podstawowym. Zagraniczni pracodawcy ustalili również barierę wieku. W przypadku Niemiec jest to 40 lat, Francji - 35, a Hiszpanii - nawet 45 - pisze dziennik. (PAP)

decrfbh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
decrfbh