Trwa ładowanie...
d3pt4oh
22-03-2016 17:25

BGK: 186 mln euro na projekty dla woj. wielkopolskiego

BGK podpisał z zarządem woj. wielkopolskiego list intencyjny ws. współpracy dotyczącej wydawania unijnych pieniędzy w formie poręczeń, kredytów i pożyczek. Blisko 186 mln euro trafi na projekty rozwoju przedsiębiorczości, poprawy efektywności energetycznej i rewitalizacyjne.

d3pt4oh
d3pt4oh

"Podpisane we wtorek porozumienie otwiera negocjacje obu instytucji w sprawie sposobu dystrybucji 186 mln euro ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014-2020, z czego 120 mln euro dotyczy wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw" - powiedziała PAP dyrektor zarządzająca pionem funduszy europejskich w BGK Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

Jak podkreśliła, pieniądze te będą mogły być wykorzystywane wielokrotnie w formie m.in. poręczeń, kredytów czy pożyczek.

Do tej pory z unijnego programu Jeremie skorzystało w ciągu ostatnich kilku lat ok. 8 tys. przedsiębiorców z Wielkopolski. Otrzymali oni wsparcie na rozpoczęcie lub rozszerzenie swojej działalności gospodarczej. "Dzięki temu powstało ponad 12 tys. nowych miejsc pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach. Inicjatywa Jeremie jest silną dźwignią wzrostu gospodarczego. BGK jako menedżer Funduszu Powierniczego Jeremie ma duży wpływ na rozwój gospodarczy w naszym województwie" - ocenił w rozmowie z PAP członek zarządu woj. wielkopolskiego Leszek Wojtasiak.

Według Wolińskiej-Bartkiewicz woj. wielkopolskie jest liderem w przeznaczaniu pieniędzy unijnych na instrumenty zwrotne, czyli takie które mogą być wielokrotnie wydawane. Przyznała, że jest ono również jednym z lepiej przygotowanych województw do uruchomienia unijnych pieniędzy z RPO na lata 2014-2020.

d3pt4oh

"W sprawie inicjatywy Jeremie prowadzimy też rozmowy z województwami zachodniopomorskim, pomorskim, łódzkim, dolnośląskim i mazowieckim, a także z pięcioma nowymi, które dotychczas nie współpracowały z nami w ramach tej inicjatywy. Idealnie byłoby, gdyby wszystkie województwa zdecydowały się na tę formę współpracy" - oceniła.

Podkreśliła, że instrumenty zwrotne z pieniędzy unijnych wypełniają lukę produktów finansowych, których nie są w stanie zaproponować banki komercyjne. Cały czas te pieniądze są w obrocie" - zaznaczyła.

Wojtasiak zwrócił ponadto uwagę, że proponowane instrumenty finansowe w ramach inicjatywy Jeremie nie będą konkurencyjne do tych na rynku komercyjnym. "Proponujemy szeroki wachlarz pomocy finansowej dla przedsiębiorców nieingerującej w produkty banków komercyjnych. Działamy więc równolegle z bankami, a w przypadku niektórych instrumentów - np. poręczeń - współpracujemy z nimi" - podkreślił.

Jak mówił, mikro, małe i średnie firmy z Wielkopolski będą mogły korzystać ze wsparcia do 2023 r. "Część pieniędzy trafi na wsparcie działalności eksportowej firm. Nasze regionalne przedsiębiorstwa są coraz bardziej dojrzałe, mają potencjał wychodzenia na rynki zewnętrzne" - zaznaczył.

Inicjatywa Jeremie jest prowadzona przez BGK w sześciu województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, dolnośląskim i mazowieckim. Umożliwia przeznaczenie części środków unijnych przyznanych państwom członkowskim i regionom UE w ramach Polityki Spójności na instrumenty zwrotnego finansowego wsparcia mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

d3pt4oh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pt4oh