Trwa ładowanie...
dvbk9ke
17-11-2016 15:03

BGK ma kredyt od EBI wysokości 270 mln euro na modernizację odcinka drogi S7

Warszawa, 17.11.2016 (ISBnews) - Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) otrzymał kredyt w wysokości 270 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na sfinansowanie modernizacji czterdziestokilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 między Koszwałami a Kazimierzowem w północnej Polsce, podał BGK. 

Share
dvbk9ke

EBI wspiera modernizację infrastruktury transportu drogowego w strategicznym korytarzu transeuropejskim łączącym Bałtyk z Adriatykiem. Szacunkowe całkowite koszty projektu to 680 mln euro. EBI sfinansuje do 40% kosztów, zaś reszta zostanie pokryta ze środków Funduszu Spójności UE oraz budżetu państwa.

"Projekt ten pozwoli odblokować mające duże znaczenie wąskie gardło ruchu dalekobieżnego i ruchu pomiędzy Gdańskiem a Elblągiem, podnieść poziom życia obywateli dzięki wzrostowi bezpieczeństwa transportu oraz pozytywnie wpłynąć na środowisko dzięki ograniczeniu zanieczyszczeń" - powiedział wiceprezes EBI Vazil Hudák, cytowany w komunikacie.

Kredyt EBI sfinansuje budowę czterdziestokilometrowej, dwujezdniowej, dwupasmowej drogi ekspresowej, której przebieg pokrywa się częściowo z istniejącymi drogami, a częściowo zostanie wytyczony od zera w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim. Inwestycja obejmie również cztery węzły drogowe i ponad 70 konstrukcji budowlanych, w tym dwa mosty na Wiśle.

"Dzisiejsza umowa potwierdza dobrą współpracę BGK z EBI, która trwa od blisko 15 lat. Dzięki niej pozyskujemy długoterminowe finansowanie między innymi dla kluczowych inwestycji drogowych w Polsce. Wliczając wartość dzisiejszej umowy łączne środki pozyskane z EBI na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego wynoszą 11,3 mld euro" - powiedział pierwszy wiceprezes BGK Paweł Nierada, cytowany w komunikacie.

dvbk9ke

Głównym promotorem projektu i ostatecznym beneficjentem kredytu EBI jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

EBI to udzielająca długoterminowych kredytów instytucja finansowa Unii Europejskiej stanowiąca własność państw członkowskich. Udziela długoterminowych kredytów finansujących oparte na zdrowych podstawach inwestycje w celu przyczyniania się do realizacji celów polityki UE.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Rozwija systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. Zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Jest instytucją wiodącą w procesie konsolidacji finansów publicznych.

(ISBnews)

dvbk9ke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvbk9ke
dvbk9ke