Trwa ładowanie...

BGK zainwestuje 5 mld zł w ciągu 4 lat w mieszkania na wynajem

Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi prace nad Funduszem Mieszkań na Wynajem, który powinien zacząć działać na początku przyszłego roku i chce zainwestować 5 mld zł w ciągu 4 lat. Program ma na celu m.in, zwiększenie mobilności osób poszukujących pracę oraz znaczenia rynku najmu.

BGK zainwestuje 5 mld zł w ciągu 4 lat w mieszkania na wynajemŹródło: Jupiterimages
d1n2c69
d1n2c69

Fundusz inwestycyjny ma działać jako Fundusz Zamknięty Aktywów Niepublicznych, który będzie inwestował w całe budynki z lokalami mieszkalnymi gotowymi do wynajęcia oraz wynajmowanie tych mieszkań. Docelowo fundusz ma dysponować 5 mld zł na budowę 20 tys. mieszkań i inwestować w nieruchomości pod wynajem o powierzchni nie większej niż 50-60 metrów kwadratowych. Na początku obejmie nieruchomości sześciu największych miast Polski.

- Fundusz ma zainwestować 5 mld zł w cztery lata w mieszkania gotowe pod klucz. Jest to promocja europejskich standardów na wynajmem. Najważniejsze z punktu widzenia rządu cele to zwiększenie mobilności ludzi młodych i ułatwienie im aktywnego wejścia na rynek pracy. Pierwsze efekty powinny być widoczne w II połowie przyszłego roku. Będziemy współpracować z firmami deweloperskimi i będziemy traktować ich jak partnerów. Po raz pierwszy powstanie bardzo duży inwestor instytucjonalny, który będzie miał zupełnie inną pozycję przetargową w rozmowach z firmami deweloperskimi - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

BGK ma utworzyć spółkę mająca zarządzać aktywami funduszu, która będzie dokonywać inwestycji oraz podpisywać umowy z najemcami. Podmiotem zarządzającym ma być BGK Nieruchomości. Struktura podmiotu ma być analogiczna do komercyjnych funduszy nieruchomości.

d1n2c69

- Funduszem będzie zarządzał profesjonalny podmiot tzw. BGK Nieruchomości, gdzie będą fachowcy, którzy będą starać się zminimalizować jakiekolwiek ryzyko, jeśli chodzi o współpracę z deweloperami - powiedział wiceminister.

BGK, dzięki dokapitalizowaniu ma zasilać Fundusz środkami na kolejne inwestycje i będzie otrzymywać wypracowany zysk. Z jego środków dokonywane będą inwestycje w nieruchomości oraz wykonywane remonty. Natomiast czynsze i sprzedaż nieruchomości będą dochodem Funduszu.

Nadzór nad Funduszem będzie pełnić Komisja Nadzoru Finansowego.

Wiceminister finansów powiedział, że Fundusz będzie miał pozycję konkurencyjną wobec podmiotów prywatnych oraz silną pozycję przetargową.

d1n2c69

- BGK będzie dokapitalizowany, czyli odpadają mu koszty finasowania zewnętrznego, które byłyby dodatkowym kosztem w przypadku innych podmiotów, czysto prywatnych, komercyjnych. Będzie to podmiot, który będzie miał inną pozycję przetargową, niższe koszty zakupu tych nieruchomości. To wszystko razem spowoduje, że będą to czynsze bardzo konkurencyjne na rynku wynajmu. Czynsz będzie tworzony na zasadach rynkowych - powiedział Kowalczyk.

Stawki czynszu Funduszu mają być zróżnicowane w zależności od gminy, być na poziomie zbliżonym do 4 proc. wartości nieruchomości i kształtować się pomiędzy stawkami obowiązującymi w lokalach komunalnych a czynszami rynkowymi.

W razie konieczności będzie możliwość dokapitalizowania BGK lub zasilenia go obligacjami SP.

- Będzie możliwość dokapitalizowania BGK, gdy zajdzie taka potrzeba. Obecnie bank posiada znaczne nadwyżki, jeśli chodzi o kapitały - powiedział Kowalczyk.

d1n2c69

- W drugiej kolejności zawsze istnieje możliwość dokapitalizowania BGK obligacjami Skarbu Państwa. Zawsze też istnieje możliwość wyjścia z inwestycji na dwa sposoby. Albo poprzez upłynnienie certyfikatów Funduszu na giełdzie, albo poprzez dezinwestycje, czyli sprzedaż budynków - dodał.

Jak podkreślił Dariusz Kacprzyk, p.o. prezesa BGK, koncepcja jest we wstępnej fazie, ale program powinien ruszyć na początku 2014 roku.

- Koncepcja jest na razie we wstępnej fazie. Zamierzamy konsultować koncepcję z rynkiem - powiedział na konferencji prasowej poświęconej koncepcji utworzenia FMnW Kacprzyk.

d1n2c69
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n2c69