Trwa ładowanie...
d3enuo7

BGŻ BNP Paribas utworzy 30 mln zł rezerwy w IV kw. w zw. z Funduszem Wsparcia

Warszawa, 04.11.2015 (ISBnews) - Bank BGŻ BNP Paribas utworzy w IV kw. br. rezerwę w wysokości 30 mln zł na pokrycie składki, którą będzie zobowiązany wnieść do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, podała instytucja.

Share
d3enuo7

"W związku z zakończeniem procesu legislacyjnego ustawy z dnia 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy (ustawa o wsparciu kredytobiorców), bank utworzy w czwartym kwartale 2015 roku rezerwę w wysokości 30 mln zł na pokrycie składki, którą będzie obowiązany wnieść do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców" - czytamy w komunikacie.

Wysokość rezerwy została oszacowana zgodnie z zapisami ustawy o wsparciu kredytobiorców, która nakłada na pewne kategorie kredytodawców, w tym bank, obowiązek dokonania wpłaty na Fundusz, w wysokości proporcjonalnej do wielkości posiadanego portfela kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych, których opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek przekracza 90 dni, tłumaczy bank.

"O rzeczywistej wysokości i terminie wpłaty pierwszej składki Rada Funduszu poinformuje kredytodawców w terminie miesiąca po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy. Utworzona rezerwa na składkę do Funduszu będzie miała negatywny wpływ na wynik netto banku w IV kwartale 2015 roku" - czytamy dalej.

d3enuo7

Na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o początkowej wysokości 600 mln zł, który powstanie w Banku Gospodarstwa Krajowego złożą się wpłaty banków, które mają portfel kredytów hipotecznych. Ich udział będzie proporcjonalny do udziału rynkowego w kredytach mieszkaniowych dla gospodarstw domowych, których opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek przekracza 90 dni.

W październiku parlament uchwalił, a prezydent podpisał ustawę o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Pomoc będzie realizowana za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie przekazywał kredytobiorcom środki pieniężne w postaci miesięcznych rat nie wyższych niż 1 500 zł przeznaczeniem na spłatę zobowiązań z tytułu kredytu hipotecznego. Ustawa ma wejść w życie 90 dni od dnia ogłoszenia.

Bank BGŻ BNP Paribas jest 7. co do wielkości bankiem z łącznymi aktywami na poziomie 63,6 mld zł. Wartość depozytów wyniosła 46,8 mld zł, a kredytów 49,8 mld zł na koniec 2014 r.
(ISBnews)

d3enuo7

Podziel się opinią

Share
d3enuo7
d3enuo7