BGŻ: Jeszcze kilka dni na negocjacje

Obrady nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy BGŻ zostały wczoraj przerwane.

BGŻ: Jeszcze kilka dni na negocjacje
Bank BGŻ

08.10.2010 | aktual.: 08.10.2010 10:58

Udziałowcy spotkają się znów 14 października. To już druga przerwa w obradach nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, na którym ma zapaść decyzja o ofercie publicznej.

Po raz pierwszy właściciele spotkali się 15 września. Ze względu na „potrzebę dopracowania technicznych i formalnych warunków IPO” ogłoszono przerwę do 7 października. Wczoraj znów rozmowy akcjonariuszy nie zakończyły się konsensusem. Tym razem powodem była „potrzeba przygotowania dodatkowych dokumentów związanych z IPO”.

Według naszych rozmówców pod „dodatkowymi dokumentami” tak naprawdę kryją się negocjacje dwóch głównych akcjonariuszy, czyli holenderskiego Rabobanku i Skarbu Państwa, dotyczące sposobu wyjścia Skarbu Państwa z akcjonariatu BGŻ. MSP zamierza poprzez giełdę pozbyć się 37,28-proc. pakietu akcji banku, najchętniej w pierwszym półroczu przyszłego roku. Skarb Państwa nie zaakceptował oferty Rabobanku, który akcje chciał kupić.

Holendrzy, mimo że sprawują kontrolę nad bankiem, chętnie zwiększyliby swój udział w BGŻ do 100 proc. akcji. Na debiucie giełdowym polskiego banku im nie zależy. W przyszły czwartek udziałowcy muszą podjąć jakąś decyzję, nie będą bowiem mogli ogłosić kolejnej przerwy w obradach walnego zgromadzenia.

Wczoraj rada nadzorcza Banku BGŻ powołała na stanowisko wiceprezesa zarządu Andrzeja Sieradza. Zacznie on pracę 11 października, będzie nadzorował obszar IT oraz operacji.

Sieradz od 2002 r. związany był z grupą ING. Odpowiadał m.in. za zarządzanie systemami informatycznymi, przygotowywanie planu strategicznego oraz zarządzanie projektami biznesowymi w ING Banku Śląskim. Od 2006 r. był członkiem zarządu ING Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie oraz Zarządu ING Usługi Finansowe SA; odpowiadał m.in. za pion Informatyczny, obsługę klienta oraz zarządzanie projektami.

BGŻ jest 12. bankiem zarówno pod względem funduszy własnych, jak i wielkości aktywów. Jego fundusze własne wynoszą około 2,3 mld zł. Zdaniem analityków wartość księgowa BGŻ odpowiada wartości rynkowej, choć w przypadku giełdowych konkurentów jest zwykle wyższa. Oznacza to, że pakiet Skarbu Państwa jest wart 0,9 mld zł.
Eliza Więcław

iporabobankbgż
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)