Trwa ładowanie...
d441von
energetyka
06-05-2009 18:15

Białoruś zainteresowana współpracą energetyczną z Ukrainą i UE

Mińsk jest zainteresowany udziałem w
projektach energetycznych, realizowanych przez Ukrainę i Unię
Europejską - oświadczył w środę w Homlu na Białorusi prezydent
tego państwa Alaksandr Łukaszenka.

d441von
d441von

Deklaracja ta padła po jego rozmowach z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką. Ich spotkanie w cztery oczy trwało ponad 3,5 godziny - przekazała agencja Interfax-Ukraina.

_ Dużo dziś rozmawialiśmy o problemach energetycznych. Wiktor Andrijowycz (Juszczenko) powiedział mi, że Europę (Unię Europejską) interesuje stanowisko Białorusi w kwestiach energetycznych, w sprawie tranzytu. Odpowiedziałem mu: tak, jest to dla nas bardzo korzystne, będziemy popierać i realizować wszystkie te projekty _ - powiedział Łukaszenka.

Prezydent Ukrainy dodał ze swej strony:
_ Ukraina, Białoruś i inni nasi partnerzy mają wiele możliwości realizacji wspólnych projektów, którymi zainteresowana jest każda ze stron _.

Juszczenko wyjaśnił, że chodzi tu głównie o wykorzystanie ropociągu Odessa-Brody, który mógłby transportować ropę naftową z rejonu Morza Kaspijskiego także na Białoruś.

d441von

Na początku kwietnia przedstawiciel Juszczenki ds. bezpieczeństwa energetycznego Bohdan Sokołowski mówił, że studium wykonalności projektu ropociągu Odessa-Brody wykazało, iż zmiana kierunku przesyłania ropy naftowej z obecnego wschodniego na zachodni jest opłacalna.

Sokołowski powiedział wówczas, że pierwszym, najbardziej realistycznym i nie wymagającym inwestycji wariantem wykorzystania trasy Odessa-Brody w kierunku zachodnim jest transport kaspijskiej ropy nitką, prowadzącą na Słowację. Może ona transportować 5-7 mln ton surowca rocznie.

Drugi etap projektu to przesyłanie ropy na północ, czyli przez Płock do Gdańska. "Tu już inwestycje są niezbędne. Pozwolą one zwiększyć przesył do 20 mln ton ropy" rocznie) - oświadczył Sokołowski.

Na trzecim etapie - informował - przewiduje się wzrost ilości tłoczonego surowca nawet do 40 milionów ton.

d441von

_ Chodzi o zwiększenie przesyłu we wszystkich kierunkach jednocześnie: na zachód, północ i na wschód, czyli na Białoruś _ - powiedział na początku przedstawiciel Juszczenki.

Przeciwko zmianie kierunku tłoczenia ropy naftowej przez rurociąg Odessa-Brody zaprotestowała niedawno Rosja. To właśnie ona wykorzystuje dziś tę magistralę, by transportować nią własny surowiec, przesyłany z Brodów do Odessy, czyli w kierunku wschodnim.

Na odwrócenie biegu ropociągu naciska prezydent Juszczenko, jednak kierowany przez skonfliktowaną z nim premier Julię Tymoszenko rząd Ukrainy ignoruje jego inicjatywy w tej sprawie.

Jarosław Junko

d441von
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d441von