Trwa ładowanie...
d1p4vge

Biały Dom deklaruje chęć wsparcia przemysłu samochodowego

Rząd Stanów Zjednoczonych "nie chce
pozwolić na upadek amerykańskich producentów samochodów", ale
pomoc dla nich nie powinna naruszać opiewającego na 700 mld
dolarów funduszu ratowania systemu bankowego - oświadczyła w
poniedziałek sekretarz prasowa Białego Domu Dana Perino.

d1p4vge
d1p4vge

Według niej, 25 mld dolarów na planowany program wsparcia branży motoryzacyjnej powinno pochodzić z funduszy, jakie wcześniej przyznano ministerstwu energetyki na finansowanie prac nad samochodami o obniżonym zużyciu paliwa. Oznacza to sprzeciw wobec faworyzowanego przez Demokratów sięgnięcia po pieniądze z funduszu bankowego.

Kilku wpływowych demokratycznych kongresmenów zadeklarowało w niedzielę swą zgodę na udzielenie doraźnych pożyczek "wielkiej trójce" amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego - spółkom General Motors, Ford i Chrysler. Swoje łączne potrzeby w tym zakresie oceniają one na 25 mld dolarów.

Demokraci chcą włączyć przeznaczone na ratowanie branży samochodowej pieniądze do ustawy o rozszerzeniu świadczeń dla bezrobotnych, którą zajmuje się obecnie Izba Reprezentantów. Głosowanie nad ustawą może się odbyć już w najbliższą środę.

Jak zaznaczyła Perino, "przemysł samochodowy jest ważną częścią naszej bazy wytwórczej i chcemy, by przemysł ten odniósł sukces i konkurował w ramach gospodarki globalnej". Skrytykowała jednocześnie media, które według niej niesłusznie zarzucają rządowi zbyt restrykcyjne podejście do sprawy dofinansowania.

"Uważamy, że pomoc powinna pochodzić z programu stworzonego przez Kongres specjalnie dla wsparcia producentów samochodów - z opiewającego na 25 mld dolarów programu pożyczkowego ministerstwa energetyki" - oświadczyła rzeczniczka. Jak podkreśliła, fundusz pomocy dla banków "pomyślany jest wyłącznie dla uporania się z obecnym kryzysem kredytowym w naszym sektorze finansowym".

d1p4vge
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p4vge