Trwa ładowanie...
d3qm4vk
01-10-2016 07:50

Białystok/ W miejscu obecnego dworca PKS powstanie nowy i galeria handlowa

Ok. 13,5 mln zł ma kosztować budowa nowego dworca PKS. Obiekt powstanie w miejsce obecnego dworca; ma być gotowy w połowie 2017 - poinformował prezes PKS Białystok Cezary Sieradzki. Obok nowego dworca autobusowego stanie też galeria handlowa.

Share
d3qm4vk

Dworzec PKS w Białymstoku powstał w latach 70. ubiegłego wieku, od tamtej pory nie przechodził większych remontów. Usytuowany jest w sąsiedztwie dworca kolejowego i jest ważnym punktem komunikacyjnym, m.in. mają tu swoje przystanki inni przewoźnicy.

Teraz zostanie w całości wyburzony. Będą nowe perony, stacja obsługi pojazdów, powstanie też galeria handlowa.

Rozbiórka starych zabudowań ma się rozpocząć pod koniec października. Zanim się to jednak stanie, będzie zbudowany kontenerowy, tymczasowy dworzec, z podstawową infrastrukturą dla podróżnych. Będą w nim trzy kasy biletowe, poczekalnia, toaleta. Budowa dworca tymczasowego zacznie się 7-10 października - poinformował PAP prezes PKS Białystok Cezary Sieradzki.

Prezes dodał, że termin rozpoczęcia rozbiórki starego dworca zależy od zezwolenia z urzędu miasta, PKS czeka na decyzje miasta i dokumenty w tej sprawie. Cała inwestycja ma być gotowa w połowie 2017 roku.

d3qm4vk

Należący do PKS Białystok teren ma 4 ha powierzchni. Jak informowano wcześniej, według przyjętej i realizowanej koncepcji, inwestor przejmie połowę tych gruntów (nabędzie prawo wieczystego użytkowania tych gruntów) i na nich powstaną galerie handlowe, nazywane też parkiem handlowym. Reszta będzie należała do PKS. Za pieniądze z tej transakcji będzie realizowana cała modernizacja. Dzięki temu nie będzie na nią wykładać pieniędzy ani PKS, ani samorząd województwa.

PKS Białystok zatrudnia ok. 260 osób, firma realizuje dziennie około 500 kursów. Tak jak PKS w Łomży, Suwałkach, Zambrowie i Siemiatyczach podlega samorządowi województwa podlaskiego.

W planach władz województwa jest połączenie tych spółek, które ma odbyć się w formie inkorporacji, czyli wchłonięcia pozostałych czterech spółek przez PKS Białystok. Tak powstały podmiot miałby działać od nowego roku.

W sobotę wieczorem mieszkańcy i podróżni mogą symbolicznie "pożegnać" dworzec. W ramach kończącego się w mieście Up To Date Festival (festiwalu muzyki elektronicznej i hip-hop) w głównej hali obiektu odbędzie się koncert reklamowany jako "kulturalne pożegnanie" obecnego dworca PKS. Zagrają m.in. zespół Syny oraz Daniel Drumz.

d3qm4vk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qm4vk
d3qm4vk