Trwa ładowanie...
d45z6la
d45z6la

BIEC: WPI spadł w VII, lekkie odbicie inflacji nastąpi dopiero jesienią

Warszawa, 15.07.2014 (ISBnews) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, spadł o 0,8 pkt m/m do 91,5 pkt w lipcu br., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy spodziewają się, że niewielkiego odbicia inflacji jesienią.
Share
d45z6la

"Był to drugi kolejny miesiąc spadku wskaźnika a tym samym ponownego obniżenia presji inflacyjnej w gospodarce. Półroczny okres wzrostu WPI, który miał miejsce od listopada ub. roku do kwietnia br. sygnalizuje najprawdopodobniej niewielkie odbicie inflacji, które nastąpi jesienią. W dalszej perspektywie spodziewać należy się powrotu tendencji dezinflacyjnych" - czytamy w raporcie.

Spośród dziewięciu składowych wskaźnika w ostatnim miesiącu pięć działało w kierunku spadku inflacji, a cztery składowe działały w kierunku szybszego wzrostu cen konsumpcyjnych, informuje BIEC.

Najsilniej w kierunku spadku wskaźnika oddziaływały w tym miesiącu ceny usług magazynowania i transportu świadczone na rzecz przedsiębiorstw (ostatnie dostępne dane za kwiecień 2014). Drugi miesiąc z rzędu słabnie dynamika zadłużania się gospodarstw domowych z tytułu kredytów, a także oczekiwania przedsiębiorców co do możliwości podnoszenia cen, wymieniają analitycy.

"Zmiany składowych, działających proinflacyjnie były niewielkie. Spośród nich największe znaczenie miał wzrost odsetka wykorzystania mocy produkcyjnych, które obecnie wynosi ok. 77% wobec 73% przed rokiem" - czytamy dalej.

BIEC zwraca uwagę, że deflacja cen producentów utrzymuje się już od dwóch lat i narzuca ostrą walkę cenową, co z kolei wymusza działania redukujące koszty.

(ISBnews)

d45z6la

Podziel się opinią

Share
d45z6la
d45z6la