Trwa ładowanie...
d3azfht
11-10-2016 09:00

BIEC: WPI wzrósł nie zmienił wartości m/m w X, deflacja słabnie

Warszawa, 11.10.2016 (ISBnews) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - w październiku br. nie zmienił swej wartości wobec poprzedniego miesiąca i wyniósł 77,7 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

d3azfht
d3azfht

"Większość składowych działała w kierunku podtrzymania tendencji deflacyjnych, a pozostałe nie wykazywały zmian ani w kierunku wzrostu cen, ani w kierunku ich spadku. Brak zmiany wskaźnika ma na razie charakter krótkookresowy i jest bez znaczenia wobec utrzymującej się o października ub. roku tendencji do wzrostu. Zapowiadała ona stopniowe słabnięcie deflacji" - czytamy w raporcie.

Według ekspertów, czynniki sezonowe obecnie podtrzymują deflację, lecz na przełomie roku osłabną, by następnie ceny surowców oraz kurs złotego działały w kierunku inflacji.

Zmniejszyły się oczekiwania konsumentów odnośnie wzrostu cen towarów i usług wobec poprzedniego miesiąca.

Podobne nastroje panują wśród przedsiębiorców. "Największą skłonność do podnoszenia cen wykazują przedsiębiorstwa duże zatrudniające powyżej 250 pracowników, w szczególności zaś branże paliwowa i energetyczna. Najmniej skłonne do podnoszenia cen są firmy małe, a w ujęciu branżowym - przemysł metalowy" - czytamy dalej w raporcie.

d3azfht

Spośród czynników kosztowych kształtujących przyszłą inflację, rosną jednostkowe koszty pracy, którym nie towarzyszy wzrost popytu, co nie powoduje pojawienia się presji inflacyjnej zdaniem analityków. Koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją środków trwałych nie wykazują tendencji do wzrostu, podało także BIEC. "Rosną natomiast koszty związane z obsługą zaciąganych przez państwo długów" - wskazano także w materiale.

(ISBnews)

d3azfht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3azfht